Kaynak işlerinde iş sağliği ve güvenliği

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.264
Tepki puanı
1.676
Konum
Londra
Bu çalışmada kaynak teknolojisinin sık kullanıldığı çalışmalarda iş güvenliği önlemleri incelenmiştir. Temel olarak kaynak teknolojisi, bina kurulmasından, cihaz onarımlarına, ağır sanayiden gemi sanayine kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Sayısız teknolojik yararlarının yanı sıra, son yıllarda kaynak ile ilişkili olduğundan kuşku duyulan sayısız sağlık sorunları bulunmaktadır. Kaynak işlemi sırasında çalışanlar toksik gazlara, metal dumanına, metal partiküllerine, infrared ve ultraviyole ışınlarına, çok yüksek yoğunlukta görünür ışınlara ve aşırı sıcaklığa maruz kalmaktadır. Gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı durumlarda, kaynak işlemi sırasında ortama yayılan duman solunum yollarında, aşırı parlak ışıklar (infrared ve ultraviyole ışınlar) ise göz ve renk görme üzerinde istenmeyen sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
Çoğunlukla metallerin astar boyalı veya galvanizlenmiş olması nedeniyle kadminyum, kurşun ve çeşitli diğer materyaller kaynak dumanına maruziyetle oluşabilecek sağlık sorunları yelpazesini genişletmektedir.
Çeşitli sağlık zararlarının yanı sıra oksijen veya asetilen üreten cihazın patlaması veya kaynak esnasında bir kazanın patlaması ile oluşan iş kazaları da olayın incelenmesi gereken başka bir boyutunu göstermektedir.
Bu nedenle, kaynak işlemi sırasında iş kazası ve meslek hastalıklarının oluşmaması için yöneticilerin, çalışan kişilerin gerekli önlemleri almış, yeterli eğitim ve bilgiye sahip olmaları gerekir.

Bu makale, TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nın 1-12 Mayıs 2001 tarihinde Adana’da yaptığı “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi”nde olarak sunulan bildirinin yeniden gözden geçirilerek yazılmış şeklidir.
 

Ekli dosyalar

  • kaynak tehlike.pdf
    1,2 MB · Görüntüleme: 57
Üst