Kışın Sofranızdan Eksik Etmemeniz Gereken Besinler

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
KIŞIN SOFRANIZDAN EKSİK ETMEMENİZ GEREKEN BESİNLER...
ÇERİ DOMATES, KİVİ, PORTAKAL, KABUKLU ELMA VE DAHASI...
11.02.2015 Kış mevsimi hastalıkları da beraberinde getirir. Peki, hangi sorununuz için hangi besini tüketmelisiniz? Diyetisyen Yeşim İşgüzar anlatıyor.
1. BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN…

Selenyum, çinko, demir ve antioksidan oranı yüksek besinler her zaman hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda kışın bağışıklığı güçlendiren besinlerin başında brokoli, balık, kivi, turunçgiller, yumurta, yeşil çay, kabak, ıspanak, pancar, kırmızıbiber ve yoğurt gelir. Bunun yanı sıra anemik durumun azalması ve anemiden korunmak için kışın mantarı, kuru çekirdekli siyah üzümü ve miktarında pekmezi günlük beslenme programınıza dahil etmelisiniz.

2. VÜCUTTAKİ ÖDEMİ ATMAYA YARDIMCI BESİNLER
Kilo probleminiz varsa vücudunuzda gün içerisinde biriken ödemi atmanız gerekir. Bunun için bol su içmenin yanı sıra kış kabağı, brokoli, karnabahar, lahana, pırasa, kereviz gibi sebzeleri tüketmeniz; kışlık meyvelerden de greyfurt, ananas, kivi, kabuklu elmayı tercih etmeniz doğru olacaktır.


3. SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUNMANIZI SAĞLAYACAK YİYECEKLER...
Kışın vazgeçilmez içeceklerinden bitki çayları hem vücut direncinizi yüksek tutar hem de soğuk algınlığına karşı koruyucu etki gösterir. Bunun için kışın ekinezya, kök zencefil, zerdeçal, yeşil çay, beyaz çay, kuşburnu, adaçayı günlük tüketmeniz gereken bitki çaylarıdır. Yalnız önemli olan nokta bitki çayını kullanırken kronik hastalığınızın olup olmadığıdır. Bitki çaylarını beslenme uzmanınızla görüşerek vücut yapınız, hastalıklarınız ve kullandığınız ilaçlar göz önüne alınarak tüketmelisiniz.

4.KALP SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN…
Kırmızı renk, kalp sağlığı açısından içerisindeki polifenoller ve flavonoidler açısından dostluğu ifade eder. Bu sebeple kışın sofralarınızdan salkım ya da çeri domatesi, kuru yaban mersinini, ahududunu ve özellikle narı mutfağınızdan eksik etmemelisiniz.

5.ZİHİNSEL PERFORMANSI ARTIRAN BESİNLER
Kışın günlük 1 çay bardağı kadar çoklu doymamış yağ asitlerini içeren fındık, fıstık ve bademi çocuklarınızın zihinsel performansını artırmak amaçlı beslenmelerinden eksik etmemelisiniz. Bunun yanı sıra yemek veya salatalarında kanola yağı ile zeytinyağını birlikte kullanarak zihinsel ve bedensel sağlıklı gelişimleri için almaları gereken yağ asit profilini başarmış olursunuz.

6.KIŞIN CİLT SAĞLIĞINI KORUYAN YİYECEKLER
Kışın vazgeçilmezlerinden protein ve omega 3 deposu balık (özellikle somon) ve deniz ürünleri, antioksidan deposu kivi, portakal, mandalina, nar, ananas ile kahvaltıların vazgeçilmezi yumurtayı mutlaka tüketmeniz gerekir. Aynı şekilde cilt sağlığında etken alfa-lipoik asit ve lutein kaynağı ıspanak ile bromelin kaynağı ananas da kışın tüketilmesi gereken sebze ve meyvelerdendir.


Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt