• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İş Kazası Kule vinç devrildi, operatör hayatını kaybetti

1710880718834.png
Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan bir tersanede meydana gelen iş kazasında, kule vinç devrilerek operatör Ziya Yamaç'ın hayatını kaybetmesine neden oldu. Şiddetli rüzgarın etkisiyle devrilen vinç, onarım için bekleyen bir geminin üzerine düştü ve Yamaç'ın kabininde sıkışmasına yol açtı. Olay yerine AFAD, Altınova, Yalova ve Çiftlikköy belediyeleri itfaiye ekipleri sevk edildi. Uzun uğraşlar sonucunda Yamaç'ın cansız bedeni kurtarılarak Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna götürüldü.

Yalova'nın Altınova ilçesindeki bir tersanede devrilen kule vincinde sıkışan operatör, hayatını kaybetti.Altınova tersaneler bölgesindeki bir tersanede kule vinç operatörü olarak çalışan Ziya Yamaç (47), şiddetli rüzgarda kule vincini kontrol etmek için vince çıktı.Bu sırada devrilerek onarım için bekleyen bir geminin üzerine devrilen vincin kabininde sıkışan Yamaç için bölgeye AFAD, Altınova, Yalova ve Çiftlikköy belediyeleri itfaiye ekipleri sevk edildi.Ekiplerin uzun uğraşları sonrası Yamaç'ın cansız bedeni, sıkıştığı yerden çıkarılarak Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

Kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

Rüzgarlı havalarda yüksekte yapılan çalışmalarda benim sahamda olduğu gibi bir çok sahada genelde 45km/h olmasına rağmen kule vinç gibi rüzgarın daha çok hissedildiği yerlerde 40km/h i bulmadan çalışma var ise durdurulur ve kabinde kimsenin olmamasına özen gösterilir. Anladığım kadarıyla haberde şiddetli rüzgar derken derken beaufort rüzgar skalasına göre 39 km/h üzerindeki bir rüzgar değerinden bahsediliyor sanırım. Peki yurt dışında bu tarz yüksekte yapılacak çalışmalar için sizin baz aldığınız hız sınır değeriniz yada yasal dayanağınız ne oluyor genelde? @Fatih Özcan

Not: Çalışma hız sınırı yasal olarak 45km/h anlaşılmasın. Bu konuda mevzuatta kesin bir sınır değer olmamakla birlikte İSGGM gözlemlenen koşullarla ilişkilendirilen Bofor 6 itibarıyla (kuvvetli rüzgâr) yani rüzgâr hızının 38 km/h üzerinde olduğu durumlarda yüksekte çalışma önermez.

KupratYurt dışında da genelde 40 km/h değeri kullanılıyor. Ülkeden ülkeye ve hatta bazı vinçlere göre de değişebiliyor. Üretici kılavuzlarını mutlaka kontrol etmek ve temel dizayn kriterlerinin mutlaka karşıladığından emin olmak gerekiyor.

Bazı vinçlerin üretici tarafından önerilen değerleri yasal limitlerin altında yada üstünde olabiliyor. Üstünde olanlar için yasal limit baz alınmalı altında olanlar için üretici tavsiyesi baz alınmalı. Bunu sağlamanın en iyi yolu tek tek vinçleri kontrol ederek görünür şekilde etiketlemek.

KupratBurada ki asıl soru bence kabul denetimlerinde. Birçok ülkede kule vinç yada yerinde monte edilmesi gereken paletli vinçler kurulumdan sonra devlet tarafından yada yetkili firmalar tarafından denetlenmesi gerekiyor. Bu denetim olmadan ve yazılı izin alınmadan kullanılmamalı. Türkiye de benzer bir işleyiş var mı bilmiyorum ama bence hayati önem taşıyan bir mekanizma.