• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Lastik sırtının kontrol edilmesi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Lastiğin değiştirilmesinin gerekli olup olmadığını belirlemek için lastik sırtını düzenli olarak kontrol ediniz. Tüm binek otomobil, minibüs/kamyonet lastiklerin sırtında, sırt aşınması gösterge çubukları bulunur. Bu çubuklar, lastiğin birkaç yerinde, sırttaki kanallarda yer almaktadır. Lastik, bu çubuklar ile temas edecek şekilde aşındığında, lastiği değiştirme zamanı gelmiş demektir. Sırt sadece belirli yerlerden aşınmışsa, bu durum lastiğin yanlış şişirildiği anlamına gelebilir. Aşağıdaki listede en yaygın düzensiz aşınma şekillerinden bazılarını ve bunlara sebep olan sorunları görebilirsiniz:

Lastik sırtında çekilme veya girintiler: AŞINMIŞ BÖLÜMLER
Çekilme (ayrıca girintilenme veya taraklanma olarak da bilinir), en yaygın olara ön lastiklerde görülür; fakat arka lastiklerinizde de çekilme oluşabilir. Bu durum, tekerleklerinizin balansını yitirdiğinin ya da otomobilinizin süspansiyon veya yönlendirme sistemi parçalarının aşındığına işaret olabilir.

Testere dişli kenarlar: YANLIŞ HİZALAMA
Sırt kenarları, testere dişini veya tüylenmeyi andıran bir görünüme mi sahip? Bu durumun sebebi, yol ile düzensiz sürtünmedir. Bu sorun, tekerlek kapanıklığı veya açıklığının ayarlanarak düzeltilmesiyle giderilebilir. Doğru diş derinliği, doğru lastik performansının vazgeçilmez unsurlarındandır. Islak zeminde çekişin düştüğünü veya değiştiğini fark edersiniz, bu durum lastiklerinizde yeterince diş kalmadığı anlamına gelir. Diş derinliği 1/16 inçe ulaştığında, lastik değiştirilmelidir.

Ortada aşınma: AŞIRI ŞİŞİRME
Bir lastik gereğinden fazla şişirildiğinde, yükün büyük bölümü sırtın orta kısmıyla taşınır ve bu kısım dış kenarlara göre daha hızlı aşınır. Eşit olmayan aşınma, bir lastiğin kullanım ömrünü azaltır. Lastiklerinizi doğru şişirme açısından düzenli olarak kontrol edin. Anormal lastik aşınması, yanlış mekanik düzen ayarı veya mekanik sorunlardan da kaynaklanabilir.

İki kenarda aşınma: YETERSİZ ŞİŞİRME
Lastiğiniz böyle görünüyorsa, yetersiz şişirilmiş olabilir. Yetersiz şişirme, lastiğin dış kenarlarındaki sırt aşınmasının artmasına yol açarak, sırt ömrünü kısaltır. Ayrıca aşırı ısınmaya neden olarak, lastiğin dayanıklılığını düşürür. Son olarak da yuvarlanma direncini arttırdığı için yakıt ekonomisini etkiler (yumuşak lastikler, aracınızın daha zor çalışmasına yol açar). Anormal lastik aşınması, yanlış mekanik düzen ayarı veya mekanik sorunlardan da kaynaklanabilir.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst