Lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.256
Tepki puanı
1.674
Konum
Londra
Araştırmalar gösteriyor ki, Avrupa’da Temmuz ve Ağustos1 aylarında meydana gelen 6 kazadan 1’inin sebebi yanlış şişirilmiş lastikler. Yolculuğunuz öncesi lastiklerinizi kontrol etmek için zaman ayırın.
tip-tire-pressure-big_tcm1293-103556.jpg

Kontrol Kılavuzu
  • Her uzun yolculuk öncesi lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin. Ayrıca her ay düzenli olarak kontrol yapmayı ihmal etmeyin.
  • Yazları ısınan hava lastiklerinizdeki hava basıncının artmasına sebep olur. Basınç ölçerken lastiklerinizin soğuk olmasına dikkat edin çünkü ancak soğuk lastiklerde doğru ölçüm yapabilirsiniz.
  • Ağır yük taşımak ya da karavan çekmek aracı ve lastikleri normalden daha fazla zorlayan durumlardır. Lastiklerdeki hava basıncı, bu durumlara uyacak şekilde arttırılmalıdır. Ağır yük taşınması durumunda gerekli olan hava basıncını aracınızın üreticisinin verdiği el kitabından bulabilirsiniz.
  • Eğer kullandığınız lastikler RunOnFlat değilse, istepnenizi de kontrol etmeniz gerekir.
  • Lastik basıncını kendi kendinize kontrol etmek yerine bir basınç ölçer kullanarak uygun şekilde kontrol edin.
Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz için en önemli sebep güvenliğinizdir ancak bu tek sebep değildir. Lastikleriniz doğru şişirildiğinde aşınma daha az olacağı için ömrü uzar ve yakıt tasarrufu sağlar.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst