Lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin

Fatih Özcan

Diğer Belge
Site Kurucusu
Kayıt
30 Mart 2014
Konu
1.481
Mesaj
2.162
Tepki
1.423
Şehir
Astana
Araştırmalar gösteriyor ki, Avrupa’da Temmuz ve Ağustos1 aylarında meydana gelen 6 kazadan 1’inin sebebi yanlış şişirilmiş lastikler. Yolculuğunuz öncesi lastiklerinizi kontrol etmek için zaman ayırın.
tip-tire-pressure-big_tcm1293-103556.jpg

Kontrol Kılavuzu
  • Her uzun yolculuk öncesi lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin. Ayrıca her ay düzenli olarak kontrol yapmayı ihmal etmeyin.
  • Yazları ısınan hava lastiklerinizdeki hava basıncının artmasına sebep olur. Basınç ölçerken lastiklerinizin soğuk olmasına dikkat edin çünkü ancak soğuk lastiklerde doğru ölçüm yapabilirsiniz.
  • Ağır yük taşımak ya da karavan çekmek aracı ve lastikleri normalden daha fazla zorlayan durumlardır. Lastiklerdeki hava basıncı, bu durumlara uyacak şekilde arttırılmalıdır. Ağır yük taşınması durumunda gerekli olan hava basıncını aracınızın üreticisinin verdiği el kitabından bulabilirsiniz.
  • Eğer kullandığınız lastikler RunOnFlat değilse, istepnenizi de kontrol etmeniz gerekir.
  • Lastik basıncını kendi kendinize kontrol etmek yerine bir basınç ölçer kullanarak uygun şekilde kontrol edin.
Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz için en önemli sebep güvenliğinizdir ancak bu tek sebep değildir. Lastikleriniz doğru şişirildiğinde aşınma daha az olacağı için ömrü uzar ve yakıt tasarrufu sağlar.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt