Led Nedir?

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Yüksek verimlidir (LM/W)
  Uzun ömürlüdür
  Bakım gerektirmez
  Anında ışık verir
  Çevre dostudur
  Yüksek ışık kalitesi sağlar
  UV yaymaz, IR yaymaz
  Zehirli gaz ve civa içermez
  Elektromanyetik dalga ve titreşim yoktur
  Şoka dayanıklıdır
  Tek ve çok renkte elde edilebilir
  Eşsiz ve tutarlı renkler sağlar, Yüksek CRI değerleri sağlayabilir.
  Dimlemede renk kayması oluşmaz

  Cisimlerin görülmesini ve renklerin ayırt edilmesini sağlayan ışık, mimaride göz ardı edilemeyecek bir güçtür. Çünkü ışık, yapıda mekanın var oluşunu belirleyen bir özelliktir. Işık ve renk değişimleriyle mimaride görsel algılamaya farklı boyutlar getirmek mümkündür.
  Tarihsel, anıtsal ve sembolik yapıların dekoratif aydınlatmasında ve şehir mimarisini ortaya koyan köprü, özel tasarımlı sanatsal mimari binalar, heykeller gibi yapıların aydınlatılmasında LED, tasarruflu olması ve çeşitli aydınlatma efektlerine olanak vermesi nedeniyle tercih edilmektedir.
  İyi bir aydınlatma tasarımı yüksek kaliteli ve enerji tasarruflu olmalı, görsel çevre gereksinimlerine ve diğer önemli faktörlerin ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir. Doğru aydınlatma değerli favori hazinelerinizi vurgulayıp, bazı yapısal kusurları gizlemenizde yardımcı olabilir. Işıklar odanın her köşesine hayatı getirir. Işıklar sayesinde kendinizi duygusal hissedebilir veya bulunduğunuz yeri mükemmel görebilirsiniz.
  Yüksek kaliteli, verimli, ekonomik ışık kaynağı olarak sürücülerle de istenildiği şekilde kontrol edilebilince LED, tüm dünyada ışık tasarımını farklı noktalara taşıyor. Doğru LED’i doğru şekilde kullanabilmekse uzmanlık gerektiriyor.
  Klasik aydınlatma ürünlerine göre daha dayanıklı ve gündüz de görülebilme özelliğine sahip olan LED, yüksek ve düşük hava sıcaklıklarından, darbe ve çarpmalardan da etkilenmez. Voltaj değişimlerine karşı hassasiyeti oldukça düşük olup, suya ve neme karşı dayanıklı hale getirilebilirler.Şehirde köprüler, yollar, tüneller, istasyonlar ile endüstriyel aydınlatmada üretim ve depo alanlarının da doğru ve ekonomik aydınlatılmasında LED’le ekonomiye önemli katkı sağlamaya devam edilmektedir.

  Hijyen ve hizmet kalitesi gibi işletmecinin tasarrufunda olan unsurlar ve sosyal koşullar dışında müşterinin ilgili mekanda kalma süresini doğrudan etkileyen 3 temel fiziksel koşul vardır: Ortamdaki ışık, ses, klimatik koşullar.
  Bir müşteri bir restoranda rahatsız hissedip gidiyorsa bilmelisiniz ki bu üç şeyden birisi iyi tasarlanmamıştır.
  Aydınlatma bir ortamı parlak, neşeli, karanlık veya romantik yapabilir. Bir müşterinin restoranda rahat hissetmesi, süpermarkette yiyecek reyonundaki ürünlerin taze, parlak ve iştah açıcı görünmesi veya tekstil mağazasında renklerin doğru görünmesi, ışık tasarımının konusudur ve ışık tasarımı günümüzde özellikle ticari aydınlatma alanında her türlü perakende mağazanın en öncelikli konularından birisidir. Gerek rafların gerekse vitrinlerin aydınlatılmasında; mekanın ve ürünün müşteri tarafından doğru algılanmasının sağlanması ama aynı zamanda ekonominin de göz önünde bulundurulması için doğru çözüm hayati önem taşımaktadır.

  upload_2016-4-1_17-10-51.jpeg [​IMG]

  http://www.assanelektronik.com.tr/assets/assan_katalog.pdf
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.