Madende Göçük Madende Isyan

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Madende göçük madende isyan...
  10.09.2015

  Maden ocaklara can almaya devam ediyor. Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik Beldesi’nde özel bir maden ocağında meydana gelen göçükte 40 yaşındaki Alpay Çaylı hayatını kaybetti. Ana girişten 400 metre ileride kömür üretimi sırasında tavan çökmesi sonucu oluşan göçükte mahsur kalan işçi Alpay Çaylı kurtarılamadı.
  500 madenci grevde...
  Bartın’ın Amasra ilçesi ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kandilli Beldesi’nde faaliyet gösteren HEMA Endüstri A.Ş’ye ait maden ocaklarında çalışan 500 işçinin 2 Eylül günü başlattığı grev devam ediyor. İşçiler, sendika ve işveren arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine 2 Eylül’den bu yana grevdeler. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yöneticileri, Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. yöneticileriyle yeniden görüştü. GMİS Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, “Müzakerelerden sonuç alıncaya kadar grev sürecek” dedi.
  Müdürü rehin almak istedi...
  Bartın’ın Amasra ilçesinde ise özel bir maden şirketinden 2007’de işten çıkarılan maden mühendisi, şirketin genel müdürü S.Ş’yi rehin almak için beline dinamit düzeneği bağlayarak idari binaya girdi. Maden mühendisi M.P. (27) uzun çabalar sonucu İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tekin Aktemur tarafından ikna edildi. Alınan bilgiye göre, Tarlaağzı köyü mevkisinde kömür çıkarılan özel bir şirkette 2004-2007 yılları arasında çalışan maden mühendisi M.P., öğle saatlerinde 6 gün önce greve başlayan arkadaşlarına destek verdiğinden dolayı işten atıldığı için bu eylemi yaptı.
   
  Enver Çığşar bunu beğendi.