• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Malzeme Elleçleme (material Handling) Nedir?

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Lojistik depo yönetimi konusunda kullanılmakta olan terimlerin başında "malzeme elleçleme (material handling)" gelmektedir. Basit bir şekilde malzeme elleçleme; malzemelerin yüklenmesi, taşınması ve boşaltılmasını ifade etmektedir. Mekanik olarak malzeme elleçleme ise malzemenin taşıma operasyonlarında farklı tipte alet edevat, cihaz ve ekipmanların ekonomik ve emniyetli bir şekilde kullanılmasıdır. Malzeme elleçleme ağırlıklı olarak malzemelerin elle (insan) veya mekanik olarak örneğin bir araç yardımıyla (konveyor, forklift, transpalet vb..) taşıması, kaldırma, yükleme ve boşaltması ile ilgili faaliyetleri ifade etmektedir.

Malzeme elleçleme; hammadde, parça, kutu, sandık, palet, bagaj vb. unsurların A noktasından B noktasına
en verimli şekilde tüm hareketleri ile ilgilidir.
Bununla birlikte yukarıdaki tanımlamalara ek olarak gündelik depo dilinde ambalajlama, paketleme, etiketleme, ayrıştırma, sınıflandırma, birleşltirme, paletleme gibi çok sayıda işlem elleçleme faaliyeti olarak değerlendirilmektedir. Amerika Malzeme Elleçleme Enstitüsü (The Material Handling Institute of America) ise malzeme elleçlemeyi şu şekilde tanımlamaktadır:

"Malzeme elleçleme, doğru malzemenin doğru yere, doğru miktarda doğru koşullarda doğru sıklıkla doğru
yönlendirme ile doğru zamanda doğru yöntem kullanımı ile doğru maliyette sağlayan sanat ve bilimdir."

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst