Mesleki Eğitimler Hakkında

Cemre Aysalar

C Sınıfı Uzman
Kayıtlı Üye
Kayıt
25 Ağustos 2017
Konu
1
Mesaj
7
Tepki
6
Merhabalar ; ben tekstil fabrikasında çalışıyorum. Daha önceden işçilere mesleki eğitim sertifikası aldırılmış. Ancak şuan işçilerin çoğunda mesleki eğitim sertifikası yok. 2017 yılında aldırılması gereken sektörlerde tekstil bulunmuyor. Bu durumda aldırmadığım taktirde bir sıkıntı yaşar mıyım ? Ayrıca 2 adet kazanımız var doğalgaz kullanıyoruz. Bu sebeple makine enerji bölümüne mesleki yeterlilik belgesi aldırmam gerekiyor mu? Bu konularda bilgisi olan birileri yardımcı olursa çok sevinirim.
 

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
@Cemre Aysalar

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
linki kontrol edin. Liste 168'e çıktı. Listede olmayanlar için bir zorunluluğunuz yok. Yalnız işyeriniz tehlikeli ve çok tehlikeli ise kazan dairesi için kazancı belgesi aldırmanız gerekiyor
Binaları Yangından Koruma Yönetmeliği
Doğalgaz ve LPG tesisatlı kazan daireleri
MADDE 55- (1)
Kazan dairelerinde doğalgaz ve LPG kullanılması hâlinde, bu madde ile Sekizinci Kısmın ilgili hükümleri uygulanır. Kazan dairesinin doğalgaz ve LPG tesisatı, projesi, malzeme seçimi ve montajı ilgili standartlara ve gaz kuruluşlarının teknik şartnamelerine uygun olarak yapılır.
(2) Sayaçların kazan dairesi dışına yerleştirilmesi gerekir.
(3) Herhangi bir tehlike anında gazı kesecek olan ana kapama vanası ile elektrik akımını kesecek ana devre kesici ve ana elektrik panosu, kazan dairesi dışında kolayca ulaşılabilecek bir yere konulur. Gaz ana vanasının yerini gösteren plaka, bina girişinde kolayca görülebilecek bir yere asılır. (4) Gaz kullanılan kapalı bölümlerde, gaz kaçağına karşı doğal veya mekanik havalandırma sağlanması gerekir.
(5) Kazan dairesinde doğalgaz veya LPG kullanılması hâlinde, bu gazları algılayacak gaz algılayıcıların kullanılması şarttır.
(6) Kazan dairesi topraklaması 21/8/2001 tarihli ve 24500 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğine uygun şekilde yapılır.
(7) Kullanılan gazın özelliği dikkate alınarak, aydınlatma ve açma-kapama anahtarları ile panolar, kapalı tipte uygun yerlere tesis edilir.
(8) Kullanılan gazın özelliği dikkate alınarak, tablolar, anahtarlar, prizler, borular gibi bütün elektrik tesisatının ilgili yönetmeliklere ve Türk Standartlarına uygun olarak tasarlanması ve tesis edilmesi gerekir. Bu tesisat ve sistemlerde kullanılacak her türlü cihaz ve kabloların ilgili standartlara uygun olması gerekir.
(9) Doğalgaz tesisatlı kazan dairesi tavanının mümkün olduğu kadar düz olması ve gaz sızıntısı hâlinde gazın birikeceği ceplerin bulunmaması gerekir.
(10) LPG kullanılan kazan daireleri bodrum katta yapılamaz. Bodrumlarda LPG tüpleri bulundurulamaz.
(11) LPG kullanan ısı merkezlerinde, gaz algılayıcının ortamdaki gaz kaçağını algılayıp uyarması ile devreye giren ve bina girişinde, otomatik emniyet vanası ve ani kapama vanası gibi gaz akışını kesen emniyet vanası bulunması gerekir.
(12) Yetkili bir kurum tarafından verilen kazan dairesi işletmeciliği kursunu bitirdiğine dair sertifikası bulunmayan şahıslar, kazan dairesini işletmek üzere çalıştırılamaz.
 

Cemre Aysalar

C Sınıfı Uzman
Kayıtlı Üye
Kayıt
25 Ağustos 2017
Konu
1
Mesaj
7
Tepki
6
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #3
Mesleki Eğitim ile Mesleki Yeterlilik farklı şeyler bildiğim kadarıyla. Tehlikeli sınıfta yer alıyoruz makine enerji bölümüne mesleki yeterlilik aldırmam gerekiyor bu durumda. Ancak diğer çalışanlara mesleki eğitim belgesi konusunda hala emin değilim, onun içinde yine MYK Portal'daki listeye mi bakmam gerekiyor?
 

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
@Cemre Aysalar
Mesleki Eğitim ile Mesleki Yeterlilik farklı şeyler. Siz sadece tehlikeli sınıf olduğunuz için kalorifer için Ateşci belgesi alıcaksınız.
 

Cemre Aysalar

C Sınıfı Uzman
Kayıtlı Üye
Kayıt
25 Ağustos 2017
Konu
1
Mesaj
7
Tepki
6
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #5
Musa Bey yardımlarınız için teşekkür ederim
 

Hüseyin Özatlı

B Sınıfı Uzman
Kayıtlı Üye
Kayıt
6 Ağustos 2014
Konu
0
Mesaj
11
Tepki
8
evet mesleki eğitim ve mesleki yeterlilik farklı şeyler.
TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK teki meslek gruplarında var isenin ve MYK'nın yayınlamış olduğu tebliglerdeki meslek gruplarında da var iseniz iki belgeyi de almak zorundasınız diye biliyorum...
 
Yukarı Alt