• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mesleki yeterlilik

Timur Akkan

Kayıtlı Üye
Sertifika
A Sınıfı
Firma
Milenyum M.
Merhaba
Milli Eğitim Bak.Onaylı sürücü kurslarından alınmış Forklift Operatör belgesi ile fabrika içerisinde çalışılabilir mi? Mesleki yeterlilik Belgesi alınması mı gereklidir?

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

merhabalar, burada zorunlu meslekler yazıyor benim bildiğim sadece liman forklift operatöründe zorunlu eğitim mevcut. Bu kişilerin belgeleri olmasının dışında yine myk eğitim aldırılmalı.

Elif Hanım Teşekkür ederim.
13UY0145-3 Endüstriyel Taşımacı Yeterliliğinin detayına bakıldığında aşağıdaki gibi bir ifade var. Benim kafam biraz karışık ama sanırım sadece limanda çalışanlar için değil tüm forklift operatörleri için geçerli. MYK Kurumuna sordum fakat cevap alamadım.

Endüstriyel Taşımacı, üretim sahası, depo ve benzeri alanlardaki çeşitli yükleri, uygun taşıma ve kaldırma araçlarını kullanarak yatay ve dikey doğrultularda, kısa mesafelerde taşıyan, yükleri istifleyen ve araçlara yükleyip indiren kişidir. Bu ulusal yeterliliğin amacı; çalışanların ve adayların Endüstriyel Taşımacı (Seviye 3) mesleğinde başarılı olmak için gereken niteliklere sahip olup olmadıklarını belirlemek ve meslekte yeterliliklerini, geçerli ve güvenilir bir belge ile kanıtlamalarına olanak vermektir. Bu çalışma; aynı zamanda eğitim sistemi ile sınav ve belgelendirme kuruluşları için referans niteliğindedir

Rica ederim Timur bey, evet bazen net cevap vermiyorlar bende myk süreci ile ilgilenmiştim. Bazı tanımlar kafa karıştırıyordu bunu en iyi sınav yapan hocadan öğrendim, aslında burda bu yeterliliği veren kurumun hocaları ile konuşmak gerektiğini düşünüyorum.

Timur AkkanMerhabalar evet, forklift ve elektrikli transpaletler için Endüstriyel Taşımacı MYK belgesi zorunludur.

Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ (Sıra No: 2021/1)’e göre
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
) İstif makinası kullanan çalışanlarımızın ise MYK Endüstriyel Taşımacı olarak üzere belgelerinin tamamlanması gerekmektedir.
MADDE 3 – (1) Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve ekteki listede belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamazlar (Endüstriyel Taşımacılar için tebliğ 09 Nisan 2021 Cuma yayınlanmıştır, 9 Nisan 2022 itibariyle MYK zorunluluğu başlamıştır).
  • Endüstriyel Taşımacı
    • Endüstriyel Taşımacı MYK Belgesi’nin alınması için operatörlük ön şartı vardır. Bunun için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı İş Makinaları Kurslarından operatörlük belgesi olmalı ve ardından MYK ile yetkinliklerinin belgelenmesi gerekmektedir.

2022 öncesi operatör belgesi alanlar için de belge gerekli midir?

Timur AkkanMerhaba, Mesleki Yeterlik Kurumunun açıklamış olduğu belge zorunluluğu kapsamındaki meslek içerisinde Endüstriyel Taşımacı alt başlıklarında Forklift Operatörü de bulunmaktadır. Özel Kuruluşlardan (milli eğitim onaylı) alınan veya ehliyete işletilen belgeniz olsa dahi forklift için mesleki yeterlik belgesi alınması ZORUNLUDUR.
Ayriyeten forklit sınavına girebilmeniz için “Karayolları Trafik Kanununun 42’nci maddesince düzenlenen Operatörlük Belgesi”ne sahip olması gerekmektedir.