Mülakatta Bu 10 Cümleyi Sakın Söylemeyin!

Konu, 'İş Psikolojisi ve Psikososyal Etmenler' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Mülakatta bu 10 cümleyi sakın söylemeyin!
  1.Üzgünüm,Çok trafik vardı!
  İş görüşmelerinde bu cümleyi kurmanız karşınızdaki işe alım uzmanı için pek ikna edici bir durum yaratmayacaktır. Görüşmeye geç kalmamak için trafiği hesaba katarak bir süre önceden evden çıkmanız faydalı olabilir.

  [​IMG]

  2.Sizde bir kopyası var sanıyordum
  İK uzmanları bazen sizden özgeçmişinizi isteyebilir. Yanınızda eğer özgeçmişinizin bir kopyası yoksa bu durum sizi zor bir sürece sokabilir. Yanınızda her zaman özgeçmişinizin bir örneğini bulundurmaya dikkat edin.

  [​IMG]

  3.Kaleminiz var mı?
  Görüşmeye gitmeden önce çantanızda en az iki tane kalem bulundurun. İşvereninizden kalem istemek iyi bir izlenim oluşturmayabilir. Ve tabii ki kalemlerin yazıp yazmadığını kontrol edin.

  [​IMG]
  4.Bir saniye telefonumu kapatayım
  Mülakata girmeden önce cep telefonunuzu kapattığınıza emin olun. İşe alım uzmanlarının kararlarını ilk bir, iki dakika içinde verdiğini düşününce görüşme esnasında böyle bir istekte bulunmanız işi kaybetmenize neden olabilir.

  [​IMG]

  5.Aslında pek emin değilim sanırım
  Kimse karşısında net olmayan bir insan görmek istemez, hele ki işvereni işe alacağı kararsız bir adayı görmeyi hiç istemez. Kendinizden emin cevaplar vermeniz, bilmediğiniz zaman bunu açıkça belirtmeniz daha sağlıklı olacaktır.

  [​IMG]

  6.Siz işinizi nasıl buldunuz?
  İşveren ya da İK uzmanı size ne kadar samimi yaklaşırsa yaklaşsın, ona kendi özel hayatıyla ilgili sorular sormaktan çekinin.

  [​IMG]

  7.Son yöneticim kötü biriydi
  Asla ama asla eski yöneticiniz hakkında kötü sözler söylemeyin! Eğer görüşme esnasında konu gerçekten buraya geldiyse de, “Ama orada bu sayede kendimi çok fazla geliştirdim” diyerek konuyu toparlayabilirsiniz.

  [​IMG]

  8.Kaç gün iznim olacak?
  Bu tarz soruları işe alındıktan sonra sormanız daha faydalı olacaktır. Eğer bu sorunun cevabını çok merak ediyorsanız, İK’cıya sormak yerine oradaki çalışanlardan ya da internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

  [​IMG]

  9.Evlendim yeni bir işe ihtiyacım var
  İşe alım uzmanları genellikle özel hayatınız değil de profesyonel iş hayatınız hakkında konuşmanızı isterler. Görüşmeye geldiğiniz şirket ve pozisyon için ne kadar istekli olduğunu görmek onlar için ilk sırada gelir. Bu yüzden kişisel problemlerinizi bir kenara bırakın ve işi ne kadar istediğinizi anlatın.

  [​IMG]

  10.Herşeyi sordum.
  Görüşme sonunda “Sormak istediğiniz, merak ettiğiniz bir şey var mı?” sorusuna “Her şeyi sordum” diye cevap vermeniz karşınızdaki için yeterli olmayabilir. Bu sebeple iş görüşmelerine en az üç tane akıllıca hazırlanmış soruyla gidin.

  [​IMG]


  http://www.muhasebenetwork.com/galeri/mulakatta-bu-10-cumleyi-sakin-soylemeyin?start=8
   
  Enver Çığşar bunu beğendi.