Nerede Yanlış Var?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Diğer Belge

  Mesajlar:
  1.990
  Firma:
  Sembol Construction
  2014 yılında İş Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer "Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız." diyor, 2017 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan ise "Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız." tir diyerek skandala imza atıyor.

  3 yılda ne değişti ki birbirinden tamamen zıt olan açıklamalar yapılıyor. Kanunları müsteşar yardımcısı bilmezken işveren bilmesini nasıl bekleyebiliriz?
   
  Ali KİLCİ ve Enver Çığşar bunu beğendi.
 2. Ali KİLCİ

  Ali KİLCİ Yönetim Grubu B Sınıfı Uzman

  Mesajlar:
  332
  Firma:
  Desan Tersanesi
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI DENETLEMEZ TAVSİYE EDER

  Devletin sorumluluğuna dönelim, mevzuatın ve denetimin işleyişine: 630 bin işyerinden 156 bini iş yeri uzmanı çalıştırıyor. İşyeri uzmanının niteliği ayrı konu ama patrona bağlı bir çalışan olması yapısal bir sorun değil mi? Patronuna rağmen neyi ne kadar denetleyebilir iş güvenliği uzmanı?

  Bu çok yaygın bir yanlış. İş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi denetçi değildir. Ortaya çıkışı da dünyadaki uygulaması da böyle değildir. İş güvenliği uzmanı teknik bir danışman, bir yardımcıdır. İşverenin bilmediği teknik konularda ona danışması içindir. Mali müşavir gibi, hukuk müşaviri gibi. İş güvenliği uzmanı diyor ki işverene, “burada aydınlatma yetersiz, şöyle bir aydınlatma gerekir”. Ya da mesela boya yapılan bir yer, “burada havalandırma uygun değil havalandırmayı tabandan yapmamız lazım”. İş güvenliği uzmanının bütün görevi budur.


  Demiş... Bunları yap ama herhangi bir kaza olduğunda yine uzmana yüklemek için her şeyi yapıyorlar.
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.