• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ölümden Kurtuldu Ama Parkinson Oldu

Ali KİLCİ

Yönetim Grubu
Katılım
12 Ağustos 2014
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Desan Deniz İnş. San. A.Ş.
13019.jpg Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında 3 Mart 1992’de meydana gelen 263 işçinin öldüğü grizu faciasından sağ kurtulanlardan biri de maden mühendisi 53 yaşındaki Sadık Yücel. Ocaktan sağ çıksa da maden ocağında maruz kaldığı ağır metaller nedeniyle 5 yıl önce parkinson hastalığına yakalandı.
Kozlu faciasının yıl dönümünde maden heykeli armağan edilen Yücel, şimdilerde aynı ocakta işçilere iş güvenliği eğitimi veriyor. Yücel 263 işçinin öldüğü faciada yaşadıklarını şöyle anlattı: “Macar mühendislerle yüksek basınçla patlatma denemesi gerçekleştirecektik. Biz madene önden indik. Bizim arkamızdan müdürler de gelecekti. Onları bekliyorduk. İşçiler öğle yemeği için mola vermişti. O sırada üzerimize kömür tozuyla bir şok dalgası geldi. Biz toparlandıktan sonra kaçış bölgesinden çıkışa doğru ilerlemeye başladık. Ocak ana baba günüydü. Bir an önce dışarıya çıkmak istiyordu herkes. Yanan işçilerimiz vardı. Ben önce yanan işçilerin dışarıya çıkmasını sağladım. Vagonlarla onları dışarıya çıkarttık. Sonra biz de 4 Macar mühendis ve 40 işçi dışarıya çıktık. Çıkış yerine geldiğimizde içeride kalan işçilerimiz olduğu söylendi. Ben tekrar ocağa inerek 1’i yanmış vaziyette 2 kişiyi daha dışarıya çıkarttım. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın.” (Zonguldak/DHA)
 
Üst