• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

OSHA Sertifikaları

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
OSHA sertifikaları Amerikan Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
) tarafından verilmektedir. Önceden bu belgeleri sadece kurum kendisi veriyordu fakat artık akredite firmalar aracılığıyla uzaktan eğitim olarakta sertifikalar alınabilmektedir. Online eğitimle ilgili tüm sorularınızıda BURAYA tıklayarak mail yardımıyla kuruma sorabilirsiniz.

Eğitim Dili
Eğitim %100 ingilizce olarak verilmektedir.

Peki hangi sertifikalar var?
  1. 10 Saatlik İnşaatlarda İş Güvenliği (Construction 10-hour)
  2. 30 Saatlik İnşaatlarda İş Güvenliği (Construction 30-hour)
  3. 10 Saatlik Genel İş Güvenliği (General Industry 10 hour)
  4. 30 Saatlik Genel İş Güvenliği (General Industry 30 hour)

Kurs İçeriği Nedir?
En popüler olanı bildiğim kadarıyla 30 saatlik eğitim bu nedenle bu eğitimin kurs içeriğini paylaşıyorum.

30 Saatlik İnşaatlarda İş Güvenliği
  • Oryantasyon
  • Modül 1: OSHA ve İSG Yasasına Giriş
  • Modül 2: Kayıt tutma
  • Modül 3A: Temel Güvenlik Oryantasyonu
  • Modül 3B: Genel Güvenlik ve Sağlık Hükümleri
  • Modül 4: Sağlık Tehlikeleri: Tehlike İletişimi
  • Modül 5: Sağlık Tehlikeleri: Tehlikeli Maddeler
  • Modül 6: Proses Güvenliği Yönetimi: (PSM)
  • Modül 7: Kişisel Koruyucu Donanımlar
  • Modül 8: Yangından Korunma
  • Modül 9: Malzeme Taşıma ve Depolama
  • Modül 10: El ve Enerjili Aletleri
  • Modül 11: Kaynak ve Kesim
  • Modül 12: Elektrik Güvenliği
  • Modül 13: Tehlikeler Arasına Sıkışma ve Yakalanma
  • Modül 14: Düşme Koruması
  • Modül 15: Vinçler ve Kaldırma İşleri
  • Modül 16: Motorlu Taşıtlar
  • Modül 17: Kazılar
  • Modül 18: Beton ve Duvar Yapımı
  • Modül 19: Merdivenler ve Basamaklar
  • Modül 20: Kapalı Mekanlar
  • Modül 21: İşyerinde Kurşun Güvenliği
  • Modül 22: İşyerinde Patlayıcı Madde Kullanımı
  • Modül 23: İskeleler
  • Final Sınavı

30 Saatlik Genel İş Güvenliği
  • Oryantasyon
  • Modül 1A: OSHA ve İSG Yasasına Giriş
  • Modül 1B: Temel Güvenlik Oryantasyonu
  • Modül 2: Yürüyüş ve Çalışma Yüzeyleri
  • Modül 3: Acil Eylem Planı
  • Modül 4: Tehlikeli Maddeler
  • Modül 5: Tehlikeli Enerji
  • Modül 6: Kişisel Koruyucu Donanım
  • Modül 7: Kapalı ve Sınırlı Alanlar
  • Modül 8: Kilitleme / Etiketleme
  • Modül 9: Malzeme Taşıma ve Depolama
  • Modül 10: Makine Koruma Güvenliği
  • Modül 11: Kaynak, Kesim ve Lehimleme
  • Modül 12: Elektrik Güvenliği
  • Modül 13: Tehlike İletişimi
  • Modül 14: Tehlikeli Maddeler ve Endüstriyel Hijyen
  • Modül 15: Kanlı Patojenler
  • Modül 16: Kayıt tutma ve Raporlama
  • Modül 17: İşyeri Şiddeti
  • Modül 18: Güvenlik ve Sağlık Programları
  • Modül 19: Ergonomi
  • Modül 20: İşyerinde Asbest Tehlikeleri
  • Modül 21: İşyerinde Kurşun Güvenliği
  • Modül 22: İyonlaştırıcı ve İyonlaşmayan Radyasyon Güvenliği
  • Modül 23: Formaldehit Farkındalığı
  • Modül 24: Aşırı Tehlikeli Maddelerde Proses Emniyet Yönetimi
  • Final Sınavı
Eğitim Süresi ve Sınav
Eğitimi tamamlamış olmak için minimum 30 saat süreyi tamamlamanız gerekmektedir. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kursu 30 saatte tamamlamak pek mümkün değil. Eğitimde zaman sayacı var her modül için belirlenen zaman tamamlanmadan diğer modüle geçemiyorsunuz.

Modüllerden sonra ara deneme sınavları oluyor. Konuyu ne kadar anladığınız test ediliyor. Tabi ki sonunda da final sınavı var. Tamamı eğitimde olduğu gibi online olarak yapılıyor.

Belgelendirme
Sınavda başarılı olan kişilere DOL kart dediğimiz kartlardan gönderiliyor. Tabi ki kayıtlı olan Amerika adresinize. Soruları duyar gibiyim Amerikan adresimiz yok ki? Burada da biraz hinlik yapacaksınız. Amerikadan bir adres bulacaksınız, bu adresle eğitim için kayıt olacaksınız. Eğitimi tamamladığınızda doğal olarak kart bu verdiğiniz adrese gidecek. İmkanınız varsa ve tanıdık birileri varsa kartı o kişiye yollatın, oda size yollasın tanıdık kimse yoksa da herhangi bir adres girerek kaydolun. Sınavı başarıyla tamamladığınızda OSHA 'ya mail atarak kartın elektroniğini isteyin. Mail 'de iş için yurt dışında olduğunu ve uzun süre dönemeyeceğinizi ayrıca firmanızın kartı acil istediğini falan yazabilirsiniz.

Kartların görünümü aşağıdaki gibidir.

1699822533748.png

Eğitimi alabileceğiniz akredite firmalar
Bu sertifikaları alabileceğiniz akredite firmalarda aşağıda ki gibidir. Her zaman firmaları orjinal sitesine
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
giderek kontrol etmenizde fayda var. Eğitimi sadece akredite firmalardan almanızı öneririm.

10 Saatlik İnşaatlarda İş Güvenliği (Construction 10-hour)
30 Saatlik İnşaatlarda İş Güvenliği (Construction 30-hour)
10 Saatlik Genel İş Güvenliği (General Industry 10 hour)
30 Saatlik Genel İş Güvenliği (General Industry 30 hour)
Eğitim ücretleri ve ödeme
Eğitim ücretleri firmaya göre değişebilmekte. Fakat incelediğim kadarıyla 169-189 dolar aralığında olmaktadır. Hatta bazı firmalar zaman zaman kampanyalar yaparak 10 ve 30 saatlik eğitimleri tek ücretle satış yapmaktadır.

Eğitim ücretini kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Visa yada Mastercard gibi kartlar tüm dünyada geçerlidir.

Son düzenleme:

İletişim formundan bir soru gelmiş bu vesileyle cevaplamak istedim. Aslında sorunun cevabı konunun içinde var.

Tabi ben belgeyi alalı uzun süre oldu. Bu süreçte bazı engellemeler gelmiş olabilir. Çevrimiçi eğitimlere IP bazlı engellemeler gibi. Böyle bir durum varsa VPN kullanarak giriş yapabileceğinizi düşünüyorum. Tabi test etmeden bilmek imkansız ve şuanda test edebilecek imkanım yok. VPN kurun, giriş bölgenizi Amerika olarak ayarlayın.

Bunun kesin sonucunu denemeden bilemeyiz maalesef ama şahsi görüşüm VPN olacaktır. Firmalara mail atarsanız size olması gerekeni söyleyeceklerdir, bu yöntemleri söylemezler. Umarım bu firmalar bu konuyu da götmemişlerdir :D

Teşekkür ederim, yönlendirme, bilgilendirme açısından oldukça yararlı ve detaylı, Hatta çoğu uzmanın bilgisinin dahi olmadığı CSP hakkındaki yazını da detaylıca okuyup o yönde ilerleme kararı almış biriyim ancak ifadenizde "akredite firmaları" nı görünce şüpheye düştüm ve size danışmak istedim, çünkü osha nın kendi sistemi üzerinden eğitimi direkt satın alabiliyorum, akredite firma bilgileri vb. bir bilgi oluşmuyor, ama sonuçta bu konuda tecrübeli olduğunuz için ilaveten sorma ihtiyacı hissettim,

Fatih bey merhaba. Bu belgeyi türkiyede alabileceğimiz bir yer var mı?

Osha 30 egitimi almak istiyorum ama egitim tamamen ingilizce oldugu icin korkularim var. Egitim sirasinda veya sinavda translate kullaniliyor mu veya kendi dilimizde anlama sansimiz var mi