Özlük Dosyalarının Saklanması

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.221
Tepki puanı
969
Yaş
51
Konum
Ankara
ÖZLÜK DOSYALARININ SAKLANMASI

AKTİF 20 AĞUSTOS 2015.

isci-ozluk-dosyalarinin-saklanmasi.jpg

İş Kanununa göre, işveren çalıştırdığı her işçi için bir özlükdosyası tutmak zorundadır. İşveren bu dosyada İş Kanunu ve diğer kanunlar uyarınca düzenlemek zorunda olduğu her türlü belge ve kayıtları saklamak ve bunları istendiği zaman yetkili memur ve mercilere göstermek durumundadır.

İşveren, işçi hakkında edindiği bilgileri hukuka uygun olarak kullanmak ve gizli kalmasında işçinin haklı çıkarı bulunan bilgileri açıklamamalıdır.

İş mevzuatına göre özlük dosyalarının kaç yıl saklanması gerektiği yönünde herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

SGK mevzuatına göre ise; işveren, işyeri sahipleri; işyeri defter, kayıt ve belgelerini ilgili olduğu yılı takip eden yılbaşından başlamak üzere on yıl süreyle, kamu idareleri otuz yıl süreyle, tasfiye ve iflâs idaresi memurları ise görevleri süresince saklamak zorundadır. SGK’nın denetim ve kontrol ile görevlendirilen memurlarınca istenilmesi halinde de bu kayıt ve belgelerin 15 gün içinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte, İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatına göre kişisel sağlık dosyalarının 15 yıl saklanması gerekmektedir.

ÖZLÜK DOSYASI TUTULMAZSA CEZASI NE OLUR?
2015 yılı iş kanunu idari para cezalarına göre, işçi özlük dosyası düzenlenmemenin idari para cezası 1478 TL’dir. (Ceza maddesi 104 /ilgili madde 75)

Özlük dosyası olmaması cezayı gerektirmekle birlikte, ayrıca özlük dosyasında bulunması zorunlu olan belgeleri düzenlememek veya zamanında ilgili kuruma vermemek de cezayı getirmektedir.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst