• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Patlamadan Korunma Dökümani Hazirlanmasi Eğitimi

Eğitim Adı

PATLAMADAN KORUNMA DÖKÜMANI HAZIRLANMASI

Eğitimin Verileceği Tarih

21-22 Şubat 2015

Saat

10:00 – 17:00

Eğitim Verileceği Yer

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi

Alemdar Cad. Soydan İş Merkezi K:5 No: 151 İzmit / KOCAELİ

Eğitmen Bilgileri

EFARİ BAHÇEVAN - TURGAY ÖZCAN

Eğitimin Amacı

30.04.2013 tarih ve 28633 Sayılı "Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik" ve 30.12.2006 Tarih ve Sayılı "Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile ilgili yönetmelik" kapsamında patlayıcı ortam oluşması ihtimali bulunan işyerlerinin "Patlamadan Korunma Dokümanı" hazırlayabilmesidir.

Eğitimin İçeriği

1) ÇSGB ilgili yönetmelikleri, 2) Patlamaya karşı korunmanın temel fiziksel ilkeleri, a. Patlama riskinin değerlendirilmesi, b. Patlama, infilak, ateş alma, parlama nedir, c. Geri patlama neden olur, 3) Patlayıcı ortamların sınıflandırılması a. Tutuşma hassasiyeti ve patlama riskine etki eden faktörler, b. Minimum tutuşma değerleri, c. Maksimim tutuşma değerleri, 4) Patlamadan korunma dokümanı içeriği, a. Patlamaya karşı korunmanın sınıflandırılması, b. Patlamadan korunma dokümanı gereklilikleri, 5) Patlayıcı ortam hesabı nasıl yapılır, a. Patlayıcı ortam nedir, normal çalışma şartları nedir, b. En düşük ateşleme derecesi nedir, c. Parlama noktası nedir, kendiliğinden tutuşma sıcaklığı nedir, d. Patlayıcı gaz ortamların meydana gelme olasılığı, e. Yanıcı sıvı ve gazlar bölge hesaplaması nasıl yapılır, 6) Tozlara ait bölgelerin belirlemesi, a. Toz nedir, toz patlaması için gerekli şartlar, b. Toz yangın/patlama ilişkisi, c. Tutuşabilir toz nedir, d. Tozların sınıflandırılması, e. Toz buluru patlamasının oluşması için gerekli şartlar 7) Tutuşma kaynakları, a. Tozun kimyasal özelliği ve patlama şiddetine etkisi, b. Nem etkisi, oksijen etkisi, tozların tehlike derecelerine belirleyen önemli veriler, c. Patlama şiddetine etki eden faktörler, 8) Patlayıcı ortam hesapları nasıl yapılır, a. Patlayıcı ortam nasıl belirlenir, 9) Örnekler, a. Patlayıcı alanlarda kullanılabilecek donanım ve malzeme seçimi ve güvenlik levhaları

Eğitim Ücreti

ÇMO Üyesi : 600 TL

Odamızdan BTB Almış Firmalarda Çalışan TMMOB‘ a Bağlı Diğer Odaların Üyeleri : 750 TL

Diğer : ÇMO Üyesi olmayan ve BTB`li firmalarda çalışmayanlar bu kapsamdadır. Bu kapsamdaki kişilerin birimle iletişime geçmesi gerekmektedir.

Eğitim ücretini Türkiye İş Bankası Merkez Şb:

2400 – 1899008

IBAN : TR150006400000124001899008

NOT I : Eğitime katılım sağlayacak üyelerimizin 2015 yılı dahil olmak üzere aidat borçlarının olmaması gerekmektedir.

NOT II : Eğitime katılım için 16 Şubat 2015 tarihine kadar ön kayıt yaptırılması ve eğitim ücretlerinin yukarıda belirtilen hesaba yatırılması gerekmektedir. Eğitim ücretini 16 Şubat 2015 tarihine kadar yatırmayanların ön kayıtları dikkate alınmayacaktır. 16-17 Şubat 2015 tarihleri arası eğitim ücreti yatıracakların kontenjan bilgisi aldıktan sonra ücretlerini yatırmaları rica olunur.

Eğitim Ücretine Dahil olanlar:

· Ders Notları

· Yemek ve İkramlar

· Başarı Sertifikası

Kayıt Bilgileri

Kayıtlarınızı 0 262 323 62 73 numaralı telefondan veyacmokocaeli@cmo.org.tr adresine adınızı, soyadınızı, iletişim bilgilerinizi, oda sicil numaranızı ve eğitimin adını belirterek yapabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi

Alemdar Cad. Soydan İş Merkezi K:5 No:151

TEL: 0 262 323 62 73

E-POSTA : cmokocaeli@cmo.org.tr
 
Üst