• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Patronlar da artık iş güvenliği uzmanı olabilecek

haber.jpg

Patronlar da artık iş güvenliği uzmanı olabilecek...Yeni hazırlanana taslağa göre; emlakçı, bakkal gibi az tehlikeli sınıfta ve 10'dan az çalışanı bulunan işyerlerinde iş güvenliği patronlara emanet edilebilecek. Bunun için işverenin Çalışma Bakanlığı tarafından verilen eğitim programını tamamlaması yeterli olacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte apartmanlarda, bakkallarda ve emlakçılar da dahil, iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunlu hale gelmişti...İş güvenliği uzmanı çalıştırmayanlara yüklü miktarda para cezası kesilmesi, tartışmaları daha da alevlendirmişti...

Gelen tepkiler üzerine, kanunun bazı maddelerinin uygulaması yumuşatıldı...

Yeni hazırlanan taslağa göre; bakkal, emlakçı ve apartman gibi az tehlikeli işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli bulundurulması zorunluluğu ortadan kaldırılacak. Ayrıca, 10'dan az çalışanı olan tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli görevlendirme zorunluluğu da ortadan kalkacak.

Bunun için tek şart ise işyerlerinin "patronlarının" Çalışma Bakanlığı tarafından verilen eğitim programını tamamlaması...Yani, artık işverenler, kendi işyerinin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli olacak.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst