Patronlar da artık iş güvenliği uzmanı olabilecek

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.256
Tepki puanı
1.674
Konum
Londra
haber.jpg

Patronlar da artık iş güvenliği uzmanı olabilecek...Yeni hazırlanana taslağa göre; emlakçı, bakkal gibi az tehlikeli sınıfta ve 10'dan az çalışanı bulunan işyerlerinde iş güvenliği patronlara emanet edilebilecek. Bunun için işverenin Çalışma Bakanlığı tarafından verilen eğitim programını tamamlaması yeterli olacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte apartmanlarda, bakkallarda ve emlakçılar da dahil, iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunlu hale gelmişti...İş güvenliği uzmanı çalıştırmayanlara yüklü miktarda para cezası kesilmesi, tartışmaları daha da alevlendirmişti...

Gelen tepkiler üzerine, kanunun bazı maddelerinin uygulaması yumuşatıldı...

Yeni hazırlanan taslağa göre; bakkal, emlakçı ve apartman gibi az tehlikeli işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli bulundurulması zorunluluğu ortadan kaldırılacak. Ayrıca, 10'dan az çalışanı olan tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli görevlendirme zorunluluğu da ortadan kalkacak.

Bunun için tek şart ise işyerlerinin "patronlarının" Çalışma Bakanlığı tarafından verilen eğitim programını tamamlaması...Yani, artık işverenler, kendi işyerinin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli olacak.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst