Personel Yönetimi Nasil Olmalidir?

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
942
Şehir
Ankara
Personel yönetimi, rekabet açısından oldukça gelişmiş iş ortamında önemli yer tutmaktadır. Şirketler; artan eğitim olanakları, teknoloji ve küreselleşmeye insan kaynakları yönetimi politikalarıyla ayak uydurmaya çalışmaktadır. Personelin iyi yönetilmesi işin akışına katkıda bulunan en önemli etkenlerden biridir. Personel yönetimi konusunda her yöneticinin dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır.

Yönetici çalışanları için iş yerinin fiziki şartlarını uygun hale getirmelidir. Ofis ortamının fiziki durumu şirket kültürüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak, çalışanların rahat edeceği ve işlerini severek yapacağı fiziki bir ortamın yaratılması oldukça önemlidir.

Fiziksel ortam hiçbir zaman personal yönetimi konusunda tek başına yeterli olmayıp, psikolojik etkenlerle desteklenmelidir. Bunun için yöneticinin personel ile olan iletişimi oldukça önemlidir. Yöneticinin sadece iş ve performans odaklı düşünmesi çalışan açısından iş verimini düşüren etkenlerden biri olabilir. Yöneticiler, işteki verimi ve çalışanın performansıyla buna olan katkısını düşünürken, onun duygu ve düşüncelerini de kesinlikle göz önünde bulundurmalılar. Bunun için performans değerlendirmesi yaparken, çalışan ile özel olarak görüşme yapmayı tercih etmeliler. İçten ve saygılı bir konuşma çalışanın kendisini çalıştığı şirkete daha da ait hissetmesine yol açacaktır.

Çalışanlar ile iş ortamında olduğu kadar, dışarıda da zaman geçirilebilir. Bu, aradaki saygı ve mesafe korunduğu sürece sosyalleşme açısından oldukça önemli ve yararlı bir süreçtir. Bunun için tüm çalışanların ve ailelerinin katılacağı etkinlikler düzenlenebilir. Böylece çalışanlar iş arkadaşlarıyla ve yöneticileriyle birlikte zaman geçirip stres atabilirler. Bu, onlar arasındaki ilişkilere de olumlu katkıda bulunur.

Personel yönetiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de adil olmaktır. İş yerinde, aynı pozisyonda ve aynı işleri yapan kişilerin aynı maaşı alıyor olması ve iş yerinden aynı şekilde faydalanıyor olmaları önemlidir.

Personel yönetimi için işe alınan personelin seçimi kadar, onların şirketin kültürüne uyumu ve performanslarının iyi bir şekilde sürüyor olması da oldukça önemlidir. Çalışanlar için zaman zaman eğitimler yapılmalı ve bu eğitimlerde çalışanlara iş hayatındaki değişme ve gelişmeler hakkında bilgi sağlanmalıdır. Eğer çalışanın bireysel olarak bir eksiği varsa, bu eksiğini gidermesi açısından ona uygun şekilde bir eğitim verilmelidir.

Çalışanların karar verme aşamalarına dahil olmaları da onların motivasyonunu artıran etkenlerden biridir. Çok sıkı kuralları olan, otoriter şirketler genellikle çalışanların stres seviyelerini artırır. Bu nedenle, önemli bir karar verilirken çalışanların da fikrinin alınması önemlidir.

Makale:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


 
Yukarı Alt