• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sağlık personeline ilkyardım sertifikası gerekli mi?

mujde

Kayıtlı Üye
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Metan Osgb
Merhaba,

Sağlık kuruluşlarında ilkyardımcı sertifikalı personel hesabı yaparken doktor hemşire gibi meslek gruplarını acil duruum ekibine yazarak , yani o kişilerden oluşan ilkyardım ekibi ataması yapılarak isletme çalışanlarına sertifika aldırmadan devam edilebilir mi?. Denetimlerde sorun olur mu.Mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili MYK nin sitesinde var olan muafiyet tablosu gibi bı ayrim yapacak bilgi belge tablo gibi bişey aradim fakat konu ile ilgili yonetmelikte yazan kapsam dışı istisna vb.gibi bir ibare de bulamadım Farklı kişi ve kuruluşlara sordum her biri ayrı cevap verdi. Görüşlerinizi rica ederim.

Son düzenleme:
Sorunuzu teyit etmek istiyorum. Örneğin 5 kişi acil durum ekibiniz varsa ve bunlardan ikisi örneğin doktor ve hemşireyse diğerlerine sertifika aldırmasak olur mu diye anlıyorum sorunuzu. Doğru mudur?

Fatih ÖzcanMerhaba sağlık kuruluşlarında örneğin 100 kişinin çalıştığı bir hastanede ilkyardim ekibi için gereken 10 kişilik ekip için sayının yetmesi halinde sadece doktor ve hemşirelerden oluşan kişiler belirlense. Sertifika aldirilmasida gerekmez o zaman sanırım. Denetimlerde problem olur mu. Birçok yere sordum net bilmiyorlar sertifika soruyolar dediler istiyolar dediler bakanlığa da görüş için yazdım bı sure geçti üzerinde cevap iki haftaya gelir sanırım.

Cimer in bu konuda ki cevabına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1713256704499.jpeg

İşyeri denetimde bir müfettiş doktor ve hemşireyi kabul etmemişti ve işyeri bundan ceza almıştı 2020 yılında.