Sakatlik Indirimi Nedir?

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.222
Tepki puanı
977
Yaş
52
Konum
Ankara
SAKATLIK İNDİRİMİ NEDİR?

AKTİF 08 TEMMUZ 2014.

sakatlik-indirimi-nedir.jpg

Ücretlilerin gelir vergisi matrahlarından belirlenen esas ve tutarlarda sakatlık indirimi gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda yapılacak indirimin şart ve tutarları, yasal düzenleme ile hüküm altına alınmıştır. İndirimden faydalanmak için kişiler; Vergi Dairesi Başkanlığı olan illerde ilgili Grup Müdürlüğüne, Vergi Dairesi Başkanlığı olmayan illerde ise Gelir Müdürlüğüne, Bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne, Vergi Dairesi bulunmayan ilçelerde ise Mal müdürlüklerine bir dilekçe ile başvuracaklardır.

Hukuki uygulamalar bakımında çalışma gücünün en az %40’ını kaybetmiş olan çalışanlar sakat olarak değerlendirilmektedir.

Çalışma gücünde oluşan kaybın oranları dikkate alınarak, 3 farklı sakatlık derecesi uygulanmaktadır. Yasal düzenlemeler kapsamında;
Çalışma gücünün %40 oranını kaybedenler 3. Derece sakat,
Çalışma gücünün %60 oranını kaybedenler 2. Derece sakat,
Çalışma gücünün %80 oranını kaybedenler 1. Derece sakat,
Olarak kabul edilmektedir.

Çalışanın gelir vergisi matrahından, çalışma gücü kaybı dikkate alınarak belirlenen sakatlık derecesinin gerektirdiği indirimler gerçekleştirilmektedir.

Sakatlık indirimleri (2014 yılı için)

1. Derece sakatlar için aylık 800 TL
2. Derece sakatlar için aylık 400 TL
3. Derece sakatlar için aylık 190 TL

Sakatlık indirimleri(2015 yılı için)

1. Derece sakatlar için aylık 880 TL
2. Derece sakatlar için aylık 440 TL
3. Derece sakatlar için aylık 200 TL


KİMLER SAKATLIK İNDİRİMİNDEN YARARLANACAKTIR?
Sakatlık indirimine hak kazanan;
- Ücretli hizmet erbabı,
- Serbest meslek erbabı,

Ailesinde bakmakla yükümlü olduğu özürlü bulunan,
-Ücretli hizmet erbabı,
-Serbest meslek erbabı,

Basit usulde vergilenen bazı (tüccar ve ücretli durumuna girmeksizin, imalat, tamirat ve küçük sanat işleri ile uğraşan, ilk madde ve yardımcı malzeme müşteriye ait olarak faaliyet gösteren terzi, tamirci, marangoz gibi) özürlü esnaf ve sanatkarlar da yararlanacaktır.

Bakmakla yükümlü olunan kişi: Sakatlık indirimi uygulamasına ilişkin olarak yayımlanan Tebliğle, bakmakla yükümlü olunan kişi tanımlanmıştır. Bu tabirden kişilerin, tabi oldukları çalışma mevzuatı veya bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumunun mevzuatına göre bakmakla yükümlü oldukları anne, baba, eş ve çocukları anlaşılacaktır. (Çocuklarda yaş sınırlamasına gidilmeksizin işlem yapılmaktadır.)
 
Üst