• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Samsung, Fabrikalarında Kanser Olan Çalışanlarına Tazminat Ödeyecek

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Samsung, fabrikalarında kanser olan çalışanlarına tazminat ödeyecek
04.08.2015 Dünya

samsung-fabrikalarinda-kanser-olan-calisanlar-7567817_x_o.jpg
Birçok pazarda faaliyet gösteren, ama özellikle son yıllarda akıllı telefon pazarında elde ettiği başarılarla zirveye yerleşen Samsung, hasta olan çalışanları için 86 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurdu.
Reuters'ta yer alan habere göre Samsung, fabrikalarında sağlıksız koşullarda çalışan ve kansere yakalanan çalışanlarına tazminat ödeyecek ve yapılabilecek diğer yardımları gerçekleştirecek. Samsung CEO'su Kwon Oh-hyun, yaşanan bu üzücü olaylardan dolayı çok üzgün olduklarını ve önlem almakta geç kaldıklarını belirterek bundan sonrası için hem çalışanlar ve ailelerine yardım edileceğini hem de daha sağlıklı çalışma ortamları için araştırmalar yürüteceklerini dile getirdi.
Güney Koreli aktivist grup Sharps, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış ve Samsung fabrikalarında çalışan 200 kadar kanserli işçi olduğunu ve bunların 70 kadarının da hayatını kaybettiğini duyurmuştu.
Firma isimleri farklı olsa da kısa aralıklarla "kötü çalışma koşulları" başlığı altında birçok haberle karşılaşabiliyoruz...

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Samsung’da kanser eden çalışma rejimi
Dünyanın önde gelen elektronik tekelerinden Güney Kore sermayeli Samsung, sağlıksız çalışma koşulları ile onlarca işçisini öldürdüğünü itiraf etti. Fabrikalarında işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri almadan, tehlike saçan bir iş kolunda yüzlerce işçinin kansere yakalanmasına neden olan şirket, ortaya çıkan tepkileri dindirmek için ‘kan parası’nı andıran şekilde işçilere ve ailelerine destek olacaklarını açıkladı.
Geçtiğimiz günlerde Sharps adlı grup, Samsung fabrikalarında 200 civarında kanserli işçi olduğunu duyurdu. Grup, hastalığa yakalan içilerden 70’inin ise hayatını kaybettiği bilgisini verdi.
Şirket ‘üzücü olay’ dedi
Konuyla ilgili Reuters'ta yer alan haberde sağlıksız koşullarda çalıştığı için kansere yakalanan işçilere Samsung tarafından tazminat ödeneceği belirtildi. Şirketin CEO’su Kwon Oh-hyun, "yaşanan bu üzücü olaylardan dolayı çok üzgün olduklarını ve önlem almakta geç kaldıklarını belirterek; bundan sonrası için hem çalışanlar ve ailelerine yardım edileceğini hem de daha sağlıklı çalışma ortamları için araştırmalar yürüteceklerini" söyledi.
Güney Kore ‘büyüyor’ ama nasıl?
Meslek hastalıklarının yanı sıra Güney Kore’de son yıllarda işçi katliamlarında da büyük artış yaşandı. LCD ekran üreticisi LG Display, Hanwha Chemical Co, gibi şirketlerde patlama ve gaz sızıntıları nedeniyle çok sayıda işçi hayatını kaybetmişti.
Güney Kore yönetimi, artan iş cinayetlerine karşı sert eleştiriler alıyor.


Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst