• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Suç : Taksirle Öldürme

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
YARGITAY 12. Ceza Dairesi 2015/ E. 2015/ K.

Mahkemesi : Asliye Ceza Mahkemesi
Suç : Taksirle öldürme

…dosya incelenerek gereği düşünüldü:

Ölen M.. Ş..'in .... Müh. Mim. Ve İnşaat San.Tic.Ltd. Şirketinde kalıp ustası olarak çalıştığı,
..... Müh. Mim. Ve İnşaat San.Tic.Ltd. Şirketi’nin ise
SS ....Konut Yapı Kooperatifinin müteahhidi olarak inşaata başladığı,
bu kapsamda inşaatın yapı denetim işini sanığın ortağı ve fenni mesulü olduğu .....
İki Yapı Denetim Ltd. Şirketinin üstlendiği,
olay günü, ....Müh. Mim. Ve İnşaat San.Tic.Ltd. Şirketi tarafından yapılan inşaatta çalışan ölenin,

su basmanı seviyesinde kolon kalıbı yaparken dengesini kaybederek yaklaşık üç metre yüksekten düştüğü, hastanede tedavi altına alındığı, vücudunda kısmi felç meydana geldiği, daha sonra bu yaralanmasının komplikasyonlarına bağlı olarak 23.04.2010 tarihinde vefat ettiği,

iş güvenliği tedbirlerinin ihlal edilmesi nedeniyle olayın meydana geldiği, ATK raporuna nazaran ölümü ile geçirdiği kaza arasında illiyet bağının bulunduğunun tespit edildiği olayda,

4708 sayılı Yapı Denetimi Kanunu’nun 2.maddesine göre; “BU KANUN KAPSAMINA GİREN HER TÜRLÜ YAPI; BAKANLIKTAN ALDIĞI İZİN BELGESİ İLE ÇALIŞAN VE MÜNHASIRAN YAPI DENETİMİ İLE UĞRAŞAN TÜZEL KİŞİLİĞE SAHİP YAPIDENETİM KURULUŞLARININ DENETİMİNE TABİDİR. YAPI DENETİM HİZMETİ; YAPI DENETİM KURULUŞU İLE YAPI SAHİBİ VEYA VEKİLİ ARASINDA AKDEDİLEN HİZMET SÖZLEŞMESİ HÜKÜMLERİNE GÖRE YÜRÜTÜLÜR. YAPI SAHİBİ, YAPIM İŞİ İÇİN ANLAŞMA YAPTIĞI YAPI MÜTEAHHİDİNİ VEKİL TAYİN EDEMEZ.”

Şeklindeki düzenlemenin ardından,

YAPI DENETİM FİRMALARINA AYNI MADDENİN F BENDİNE GÖRE “İŞ YERİNDE, İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI KONUSUNDA GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASI İÇİN YAPI MÜTEAHHİDİNİ YAZILI OLARAK UYARMAK, UYARIYA UYULMADIĞI TAKDİRDE DURUMU İLGİLİ BÖLGE ÇALIŞMA MÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRMEK.”

Yükümlülüğünün yüklendiği dikkate alındığında;
YÜKLENİCİ FİRMADA İNŞAAT MÜHENDİSİ VEYA MİMAR ŞANTİYE ŞEFİ BULUNMADIĞINDAN,
ŞANTİYE ŞEFİ ATANMASI KONUSUNDA MÜTEAHHİT FİRMAYI YAZILI OLARAK UYARMAK VE UYARIYA UYULMADIĞI TAKDİRDE DURUMU İLGİLİ BÖLGE ÇALIŞMA MÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞU ANLAŞILDIĞINDAN MAHKEMECE SANIĞIN TALİ KUSURLU OLDUĞUNUN KABULÜ İLE SANIK HAKKINDA MAHKUMİYET KARARI VERİLMESİNDE BİR İSABETSİZLİK GÖRÜLMEMİŞTİR.

…ONANMASINA, 00/0/0000 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

24/02/2017 GÜNÜN BİLGİSİ
YAzan: Av. Hüseyin Numan BİLİR