Tehlikeli Boşlukların Kapatılması

Fatih Özcan

Diğer Belge
Site Kurucusu
Kayıt
30 Mart 2014
Konu
1.468
Mesaj
2.102
Tepki
1.302
Şehir
Astana
Fatih Özcan yeni bir makale paylaştı:

Tehlikeli Boşlukların Kapatılması

Betonarme platformların döşeme kenarlarında, asansör, merdiven, baca, şaft, aydınlatma boşlukları gibi döşemelerde süreksizlik meydana getiren boşluklarda, duvar ve perde duvar gibi yapı elemanları arasında süreksizlik meydana getiren pencere ve benzeri boşluklarda çalışanların veya malzemelerin düşmesini engelleyecek toplu koruma tedbirleri alınır.

Özellikle kaba inşaat sırasında oluşan bu boşlukların nasıl ve ne şekilde kapatılacağı, bu iş taksiminin kimlere verileceği, kapatmanın yapılacağı noktada imalata engel olmaması ve imalatın yapıldığı süreçte de etkili olması hususlarının proje başlangıcında proje gerekleri arasında irdelenip organizasyonunun yapılması gerekmektedir. Ayrıca inşaat sürecinde meydana gelecek olan gerek proje revizyonlarında gerekse de çalışanların bu konuda eğilimlerinin artırılmasında aksiyona geçebilmek için günü birlik toplantılar (toolbox) düzenlenmeli ve imalat gerçekleşmeden gerekli malzeme talepleri yapılmalıdır.

Genel olarak boşlukların kapatılması yatay ve dikey çözümlerle sağlanmaktadır.
  • Dikey çözümlerde; minimum aşağıdaki korkuluk şartlarını,
  • Yatay çözümlerde ise; boşluğun kapatıldığı malzemenin yapıya sabitlenmesi
Eki Görüntüle 4269

Kat Platform Kenarları

Eki Görüntüle 4270
Eki Görüntüle 4271
Eki Görüntüle 4272

Çeşitli örnekleri verilen betonarme döşeme kenarı korkuluk resimleri
  • Düşme riskine karşı alınan bu önlemlerin sürekliliği esastır. Kalıp aşamasında kullanılan korkulukların parça parça sökülmesinin ardından beklenilmeden betonarme döşemenin korkuluklarının montaj edilmesi, betonarme döşemenin korkuluklarının kalıcı imalat için (duvar örümü vs.) parça parça sökülmesinin ardından paraşüt tipi emniyet kemeri vasıtasıyla kalıcı imalatın yapılması gerekmektedir.
  • Korkuluk dayanımı açısından korkuluk dikmelerinin sıklığı ve malzeme çeşidi önem kazanmaktadır;
Ahşap dikme kullanılıyor ise; dikmeler zemine çapraz takviyelerle sabitlenmelidir.

Metal profiller kullanılıyor ise; zemine dübellenmelidir.

Çelik hasır ile dolu gövde kullanılıyor ise; hasır çevresi profiller ile tutturularak çerçeve oluşturulmalıdır.

İnşaat demiri kullanılıyor ise; dayanımı sağlaması açısından çapı büyük demir kullanılmalı ve sık aralıklarla dikmeler oluşturulmalıdır. Demirdeki esneme hesaba katılarak en azından kenetleme boyu olan 75Ø kuralı işletilmeli; 1m yüksekliğinde ana korkuluğu oluşturabilmek için 75*14=1050 mm ile en az Ø14...
Bu makalenin tamamını okumak için tıklayınız...
 
Son düzenleme:
Yukarı Alt