Tehlikeli kimyasal maddelere deri yolu ile maruziyette risk derecesinin belirlenmesi

Konu, 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Mesajlar:
  1.136
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  Sembol Construction
  Bu metot, Tehlikeli Kimyasal Maddeler için Alman Teknik Kuralları el kitabından , “ Deri maruziyetinde ortaya çıkan risklerin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve önlemler” bölümünden alınmığtır.
  ADIM 1: Kimyasal Maddenin Tehlike Gurubunun Belirlenmesi Solunum yolu ile kimyasal maddelere maruziyetin belirlenmesinde olduğu gibi , deri yolu ile maruziyetin belirlenmesinde de R- kodları belirlenir. Kimyasal maddeler R-kodlarına göre 5 farklı tehlike sınıfına ayrılır.
  aa.png
  * Kimyasal madde, deri yolu ile vücuda geçmiyor ise, belirtilen R-koduna sahip olsa bile, o tehlike sınıfına ait olmaz. Ancak bazı karışımlarda bulunan kimyasal maddelerin, farklı kimyasal maddeleri taşıdıgı göz önünde bulundurulmalıdır. ( Örnek: Dimethyl sulfoxide (DMSO), N,N-dimethyl formamide (DMF) ve glycol bileşikleri ) Kimyasal madde ile ilgili yeterli miktarda toksikolojik bilgi elde edilemez ise, tehlike sınıfı
  yine de belirlenmeye çalışılmalıdır.
  - Kimyasal maddeye deri maruziyetinde, tahriş edicilik ile ilgili herhangi bir bilgi yok ise, kimyasal maddenin tehlike sınıfı en azından HB olarak değerlendirilmelidir.
  - Deri hassasiyeti veya akut toksisite ile ilgili yeterli test sonucu olmadıgında, kimyasal
  maddenin tehlike sınıfı en azından HC olarak belirlenmelidir.

  Devamı ektedir...