Tehlikeli kimyasal maddelere deri yolu ile maruziyette risk derecesinin belirlenmesi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.268
Tepki puanı
1.679
Konum
Londra
Bu metot, Tehlikeli Kimyasal Maddeler için Alman Teknik Kuralları el kitabından , “ Deri maruziyetinde ortaya çıkan risklerin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve önlemler” bölümünden alınmığtır.
ADIM 1: Kimyasal Maddenin Tehlike Gurubunun Belirlenmesi Solunum yolu ile kimyasal maddelere maruziyetin belirlenmesinde olduğu gibi , deri yolu ile maruziyetin belirlenmesinde de R- kodları belirlenir. Kimyasal maddeler R-kodlarına göre 5 farklı tehlike sınıfına ayrılır.
aa.png
* Kimyasal madde, deri yolu ile vücuda geçmiyor ise, belirtilen R-koduna sahip olsa bile, o tehlike sınıfına ait olmaz. Ancak bazı karışımlarda bulunan kimyasal maddelerin, farklı kimyasal maddeleri taşıdıgı göz önünde bulundurulmalıdır. ( Örnek: Dimethyl sulfoxide (DMSO), N,N-dimethyl formamide (DMF) ve glycol bileşikleri ) Kimyasal madde ile ilgili yeterli miktarda toksikolojik bilgi elde edilemez ise, tehlike sınıfı
yine de belirlenmeye çalışılmalıdır.
- Kimyasal maddeye deri maruziyetinde, tahriş edicilik ile ilgili herhangi bir bilgi yok ise, kimyasal maddenin tehlike sınıfı en azından HB olarak değerlendirilmelidir.
- Deri hassasiyeti veya akut toksisite ile ilgili yeterli test sonucu olmadıgında, kimyasal
maddenin tehlike sınıfı en azından HC olarak belirlenmelidir.

Devamı ektedir...
 

Ekli dosyalar

  • IG9 - Tehlikeli Kimyasal Maddelere Deri Yolu ile Maruziyette.pdf
    144 KB · Görüntüleme: 25
Üst