Tekirdağ'da Iş Kazası: 1 Ölü

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.223
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesinde meydana gelen iş kazasında 1 işçi hayatını kaybetti.

  08 Şubat 2016 Pazartesi

  [​IMG]

  Alınan bilgiye göre, ilçede faaliyet gösteren bir demir çelik fabrikasında çalışan Adem Yayla (36), gece vardiyasında işletmedeki bir makineyi temizlemek için içine girdi.

  Bu sırada hareket eden makinenin içinde sıkışan işçi hayatını kaybetti.

  Yayla'nın eşi sabah eve gelmemesi üzerine fabrikayı arayarak bilgi almak istedi.

  Görevlilerin yaptığı incelemelerde Yayla'nın makinenin içinde yaşamını yitirdiği tespit edildi.

  Yayla'nın cesedi sağlık ekipleri tarafından Marmaraereğlisi Devlet Hastanesi'ne getirildi.

  Burada polis ve savcının yaptığı incelemelerin ardından Yayla'nın cesedi kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi.

  Yayla'nın evli ve 3 çocuk babası olduğu öğrenildi.

  AA

  http://www.trthaber.com/haber/turkiye/tekirdagda-is-kazasi-1-olu-234383.html

  DEMİR-ÇELİK ENDÜSTRİSİ İŞÇİLERİ İÇİN SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

  Sırasıyla yerel ve genel havalandırmaya başvurulması ile Kişisel Koruyucu Donanımların kullanımı demir-çelik sektöründe iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemek konusunda çok önemlidir. Kimyasallara, tozlara ve dumanlara karşı solunum koruyucu maskeler ve solunum cihazları kullanılmalıdır. Aksi takdirde akciğer kanseri ve kan kanseri gibi ölümcül hastalıklarla karşılaşma riski çok yüksek olmaktadır. Bunlarla birlikte silikoz ve asbestoz gibi hastalıkların önlenebilmesi için de solunum yollarını korumak zorunludur.

  Ayrıca lazer kullanımı sırasında paravanlar, göz koruyucu gözlükler,maskeler veya siperlikler kullanılmadığı takdirde retinada yırtıklar meydana gelmektedir. Bunlarla birlikte ortamda bulunan diğer tozlar, dumanlar ve buharlar da gözler için tehlikeli olabilmekte aynı zamanda çok yüksek ısıdaki erimiş metallerde gözler için büyük riskler oluşturmaktadır. Bütün bu risklere karşı uygun koruyucu gözlükler takmak kazalarla karşılaşıldığında gözlerin hasar görmesine engel olacaktır

  Daha önce belirtildiği gibi demir-çelik sektörü en çok gürültüye sunuk kalınan sektörlerden biridir. Makinalar çalışırken, demir-çelik taşınırken, havalandırma ve diğer işlemler yapılırken çıkan gürültü, kaynakta ancak belirli bir miktarda kesilebilir. Aynı sektörde uzun süre korunmasız çalışan işçilerde duyma kayıpları kaçınılmaz hale gelmektedir. Ayrıca ani gürültü şokları zar travmalarına ve yırtılmalarına neden olmaktadır. Bütün bunlar önemli risk faktörleridir ve bunları azaltmak için mutlaka mühendislik önlemlerinin yanında kulak koruyucu donanımlar olan kulaklıklar ve tıkaçlar kullanılmalıdır.
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.