• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Tesk Genel Başkanı Palandöken Açıklaması

TESK Genel Başkanı Palandöken Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kalfaların sigortasız çalışmasının birçok mesleğin geleceğini öldürdüğünü belirterek, "Kalfalara sigortalılık borçlanması getirilmeli, borçlanma süresi 24 ay olmalı" dedi.


Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kalfaların sigortasız çalışmasının birçok mesleğin geleceğini öldürdüğünü belirterek, "Kalfalara sigortalılık borçlanması getirilmeli, borçlanma süresi 24 ay olmalı" dedi. Palandöken yazılı açıklamasında, Ahilik sisteminin tarihin derinliklerinden gelen mesleki bilgi ve tecrübelerin birikimi ve bütünü olduğunu belirtti. Ahilik kültürünün yarattığı en önemli kazancın çırak-kalfa-usta zincirinin kurulması olduğuna işaret eden Palandöken, kalfalık aşamasında zincirin kopması halinde yeni esnafların yetişmediğini vurguladı. Günün ekonomik koşullarında esnaf ve sanatkarların, kalfaların sigortalarını ödemekte zorlandıklarına dikkati çeken Palandöken, "Kalfaların sigortasız çalışmaları veya hiç çalışmamaları nedeniyle esnaf olmaları zorlaşıyor. Bir taraftan zincir marketler ve AVM'ler, diğer taraftan gelişen teknolojiler nedeniyle ayakta kalma mücadelesi her geçen gün ağırlaşan esnaf ve sanatkarlar, kendi sigortaları gibi yanlarında çalışan kalfaların sigortalarını da ödeyemiyorlar. Bu da ustalık eğitiminin yarıda kalmasına neden oluyor" ifadelerini kullandı. Palandöken, 3308 sayılı kanun kapsamındaki çırakların iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortalarının Milli Eğitim Bakanlığınca ödendiğinin altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Çıraklar gibi kalfaların da iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortalarının Milli Eğitim Bakanlığından ödenmesi, yaşlılık sigortası için de en fazla 24 ayı geçmemek üzere kalfalara borçlanma hakkı getirilmesi gerekir. Kalfaların sigortasız çalışması birçok mesleğin geleceğini öldürüyor. Kalfalara sigortalılık borçlanması getirilmeli, borçlanma süresi 24 ay olmalı. Böyle bir uygulamadan devletin kaybı değil kazancı olur. Tüm meslek hayatı boyunca bir başkasının yanında çalışmak zorunda kalan gençler, bu sayede kendi iş yerlerinin sahibi olur, vergi öder, istihdam yaratırlar. Dolayısıyla kalfalara destek olmak, ülkenin geleceğine en büyük beşeri yatırımlardan biri olur."

Haber Yayın Tarihi: 08.08.2015 15:51:00 AA

Kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst