• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tmgd Nasıl Olunur?

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı ( TMGD ) Olabilmek İçin;
  1. Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olmak,
  2. Kaçakçılık, dolandırıcılık, dolanlı iflas, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, kaçak insan taşımacılığı veya ticareti, hırsızlık, rüşvet suçlarından hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü bulunmamak,
  3. Yetkili yangın söndürme eğitim merkezlerinden uygulamalı yangın söndürme eğitimine katıldığına dair alınan belgenin aslını ibraz etmek veya noter onaylı suretini sunmak,
  4. TMGDEYB sahibi eğitim kuruluşlarında, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimine katılarak, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi tamamlama belgesini almak ve bu Tebliğ kapsamında açılacak sınavda başarılı olmak gerekir.

TMGD Eğitimi

Tmgd eğitimi (Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı) asgari 49 saattir ve eğitime devam zorunluluğu vardır. RID (Tehlikeli Malların Demiryoluyla Uluslararası Taşınmasına İlişkin Yönetmelik), IMDG Kod (Uluslararası Denizcilik Tehlikeli Yükler Kod) veya IATA DGR (Tehlikeli Maddelerin Havayoluyla Taşınması Düzenlemeleri) kapsamındaki faaliyetlere ilişkin olarak tehlikeli madde güvenlik danışmanı yetkisini de isteyen adaylar, ayrıca 10’ar ders saati ilaveten eğitim almaları gerekir.

TMGD eğitimi hakkında yayımlanmış olan tebliğin, Üçüncü Bölüm, Madde 13’de eğitim konuları bulunmaktadır.

TMGD (Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı) Eğitim Müfredatı
  • Tehlikeli madde taşımacılığına ilişkin ulusal mevzuat ile uluslararası anlaşma ve sözleşmeler.
  • Tehlikeli maddelerin sınıflandırılmaları (çözelti ve karışımların sınıflandırma prosedürleri, tehlikeli madde listesinin yapısı, tehlikeli maddelerin sınıfları ve sınıflandırmanın prensipleri, taşınan tehlikeli maddelerin yapısı, tehlikeli maddelerin fiziksel, kimyasal ve zehirlilik özellikleri ve benzeri)
  • Genel ambalajlama, tank ve tank konteyner kuralları (tip, kod, etiketleme yapımı ve periyodik muayene ve testler)
  • İşaretleme, etiketleme, ikaz levhası ve turuncu plakaların takılması kuralları
  • Taşıma evrakı hakkında bilgiler
  • Sevkiyat yöntemi ve gönderimdeki kısıtlamalar (tam yük, dökme halinde taşıma, orta boy hacimli konteynerlerde taşıma, sabit veya sökülebilir tanklarda taşıma)
  • Yolcuların taşınması ile ilgili kurallar
  • Karışık yüklemeye ilişkin yasaklar ve tedbirler
  • Tehlikeli maddelerin ayrıştırılması kuralları
  • Taşınan madde miktarlarının sınıflandırılması ve miktar muafiyetleri
  • Elleçme ve istifleme kuralları
  • Yükleme öncesinde ve boşaltma sonrasında temizleme veya gazdan arındırma kuralları
  • Araçta bulundurulması gereken belgeler (taşıma evrakı, yazılı talimatlar, araç onay sertifikası, sürücü eğitim sertifikası, özel izin belgesi ve benzeri)
  • Trafikte araçların seyri ve park etme kuralları
  • Tehlikeli madde taşımacılığı ile ilgili trafik mezvuatı ve kısıtlamalar
  • Tahliye işlemleri veya bu işlem sırasında meydana gelebilecek sızıntılara müdahale etme kuralları
  • Taşıma teçhizatları ile ilgili gereklilikler
  • Tehlikeli maddelerin taşınması ile ilgili işletmeye yönelik güvenlik planlarının hazırlanması
  • Tehlikeli madde kaynaklı bir kazanın, kaza nedenleri ve çeşitleri hakkında bilgilendirme ile bu kazaların raporlanması
  • İşletmeler için hazırlanacak yıllık raporların hazırlanma usul ve esasları
  • Uygulama eğitimi

TMGD Sınavı

Sınavlar Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihlerde (en az 60 gün önce ilan edilir), yılda en az iki kez Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılır. Sınav yazılı olarak yapılır ve test veya açık uçlu sorular ile vaka çözümünden oluşur. Ulaştırma Bakanlığı’nın yapacağı sınavda başarılı olmaları gerekmektedir

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak için 70 puan, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitmeni olmak için 80 puan almak ve Bakanlık tarafından istenen yabancı dil belgelerinden birine sahip olmak gerekir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı ( TMGD ) Sınavına Girebilmek için İstenen Belgeler;
  • T.C vatandaşları için T.C. kimlik numarası olan nüfus cüzdanı fotokopisi, yabancılar için pasaport örneği,
  • Öğrenim durumunu gösterir belgenin(diploma) Türkçe’ye tercüme edilmiş noter onaylı sureti,
  • Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi tamamlama belgesi,
  • Yetkili yangın söndürme eğitim merkezlerinden uygulamalı yangın söndürme eğitimine katıldığına dair alınan belgenin aslının ibrazı (TMGD sınavı sonrasında da ibraz edilebilir) veya noter onaylı sureti,
  • Sınav ücretinin yatırıldığına dair makbuz.

Henüz TMGD zorunluluğu başlamamasına rağmen şimdiden ücretler yerlerde :/ eğitim kurumlarının reklamlarına kanmayın efenim.

Rakamlar her zaman yanıltıcı. Arz talep meselesine bakmak lazım. Fiyatlar 1000 tl ile 2000 tl arasında geziniyor...