Türkiye’de Hava Kirliliği Alarm Veriyor‏

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
C Sınıfı Uzman
Kayıt
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.227
Şehir
Ankara
Geçtiğimiz kış Türkiye dahil bütün dünya hava kirliliğinden ötürü kırmızı alarm durumundaydı. Kömürlü termik santraller hava kirliliğinin önemli sebeplerinden bir tanesi.

Bugün, koordinatörlüğünü yürüttüğümüz Temiz Hava Hakkı Platformu ile tüm dünyada “kırmızı alarm” seviyesine yükselen hava kirliliğinin Türkiye’deki boyutunu tüm detaylarıyla inceleyerek hazırladığımız raporu yayımladık!

Türkiye’de hava kirliliği ölçümü yapılan tüm istasyonlardan alınan veriler ışığında hazırlanan raporda yer alan dikkat çekici veriler şöyle:

  • Türkiye’de hava kirliliğine neden olan partikül madde (PM10 Dünya Sağlık Örgütü tarafından kesin kanser yapıcı madde olarak sınıflandırılıyor) 81 ilin 50’sinde güvenilir limitlerin üzerindeydi.
  • Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kalitesi limiti dikkate alınarak yapılan değerlendirmede ise 80 ilimizde belirlenen limitin üzerinde hava kirliliğine rastlandı.
  • Bilimsel verilere göre kömürlü termik santraller nedeniyle Türkiye’de her yıl en az 2 bin 876 erken ölüm, 4 bin 311 hastaneye yatış ve 637 bin 643 işgünü kaybı yaşanıyor.


Avukat Deniz Bayram
İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu
 
Yukarı Alt