• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Türkiye'de iş güvenliği yok

haber.jpg


Türkiye iş kazalarında Avrupa birincisi dünya dördüncüsü. 2002 – 2012 yılları arasında yaklaşık 11 bin kişi iş kazalarında öldü. Son iki yılın ölüm bilançosu ise henüz açıklanmış değil HABER MERKEZİ Türkiye iş güvenliği bakımından dünyanın en riskli ülkeleri kategorisinde yer alıyor. İş kazalarında her yıl yüzlerce insan hayatını kaybediyor. İstatistiklere göre her gün 176 iş kazasının yaşandığı ülkemizde günde 3 işçi hayatını kaybediyor ve 5 kişi iş göremez hale geliyor.

İş kazalarının en çok yaşandığı sektörler ise şöyle sıralanıyor:
1- Madencilik ve taş ocaklığı sektörü
2- Elektrik, gaz ve su sektörü
3- İmalat sektörü
4- İnşaat sektörü
5- Taşımacılık, haberleşme ve depolama sektörü

Yılda 1072 kişi ölüyor!Kazaların ve ölümlerin en çok olduğu yer maden ocakları. Bir soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in verdiği cevap maden ve taş ocaklarındaki kazaların bilançosunu ortaya koydu. Buna göre son 3 yılda iş kazası ve meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremez hale gelen kişi sayısı şöyle: Kömür ve linyit çıkartılmasında 302, metal cevheri madenciliğinde 38, diğer madencilik ve taş ocak da 95 olmak üzere toplam 435. Çalışma Bakanı, 2010-2012 yılları arası iş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölüm sayısı hakkında da bilgi verdi. Buna göre üç yılda iş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölüm sayısı kömür ve linyit çıkartılmasında 170, metal cevheri madenciliği 39, diğer madencilik ve taş ocak 84 olmak üzere toplam 293. Her yıl yüzlerce insanın sakat kaldığı veya hayatını kaybettiği iş kazalarının son 10 yıldaki toplan bilançosuna baktığımızda tablo çok daha ağırlaşıyor. 2002 – 2012 yılları arasında toplam 10 bin 723 işçi, her yıl ortalama 1072 işçi 'iş kazası' sonusunda hayatını kaybetti. 1946'dan 2010 yılına kadar iş kazaları sonucu ölen işçilerin sayısı ise 59 bin 300’e ulaştı.

İş kazalarında Avrupa'yı geçtik
Ölümcül iş kazalarına baktığımızda yine vahim bir sonuçla karşılaşıyoruz. Ülkemiz ölümlü iş kazalarında Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü. Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun 82 ülkeyi göz önüne alarak yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’de iş kazaları sonucu hayatını kaybeden sigortalıların oranı yüz binde 18 olurken, Avrupa Birliği için bu oran yüz binde 2.5 seviyesinde. Türkiye ortalaması AB ortalamasının 7 katı.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst