• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yangın battaniyesi ve ilkyardım çantası

mucahit57.

Kayıtlı Üye
Sertifika
C Sınıfı
Firma
osgb
Merhabalar firmama yangın battaniyesi ve ilkyardım çantası aldırcağım fakat kaç adet olmalı yönetmelikte bilgi bulamadım 220 çalışan bir yerde sizce kaç tane aldırılmalı ayrıca solunum maskesi filanda gerekli midir

bununla ilgili miktar konusunda herhangi bir zorunluluk yok mevzuatta. saha kontrollerinde uygun gördüğünüz yerlere isteyin bence. tehlikeli olan yerlere koymayı özellikle ihmal etmeyin derim.

mucahit57.Merhaba, bir işletmede BYKHY Madde 128 3. bendinde de belirtildiği üzere; yapılarda meydana gelecek yangınlara müdahale etmeleri ve kurtarma işlemlerini yürütmelerinde kullanmaları için gereken malzemeleri bulundurmak zorundadırlar.
- Gaz maskesi,
- Teneffüs cihazı (solunum seti)
- Yedek hortum,
- Lans,
- Hidrant anahtarı
- Vb. malzemeler bulundurulur.

Yorumum; yemek pişirme işlemi işletmede yapılıyorsa burada mutlaka çıkışa yakın yere yangın battaniyesi olmasını istiyoruz. Bir işletmede yanıcı ve parlayıcı malzemelerin bulunduğu yerlerde veya ısıl işlem yapılıyorsa yangın battaniyesi olması istiyoruz. Bir OSB yönetimi tarafından işletmelerde çift kapılı acil durum dolaplarında olması istenen örnek malzeme listesini ekte paylaştım.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    138,6 KB · Görüntüleme: 14
Merhaba, elektrikli araçlarda yangın söndürme esnasında sıralama nasıl olmalıdır? Endotermik yangın söndürme teknikleri önerilmekte fakat mevzuat yok…Köpüklü, karbondioksit söndürücüler ve iş yeri battaniye bulundurmak durumunda mı?

Ekli dosyalar

• EAYM.pdf
    1.022,9 KB · Görüntüleme: 9
Ve iş yeri acil durum ekibi müdahale etmeli midir? Bu tehlikeli olmaz mı? Direkt 112 aranmalı diye düşünüyorum ama?