• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mahkeme Kararı Yargitay 12. Ceza Dairesi 2014/ E. , 2015/ K. Mahkemesi : Asliye Ceza Mahkemesi Suç : Taksirle Öldür

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
YARGITAY 12. Ceza Dairesi 2014/ E. , 2015/ K.
Mahkemesi : Asliye Ceza Mahkemesi
Suç : Taksirle öldürme

Taksirle öldürme suçundan,….
sanıklar ...'in mahkumiyetine,….
sanıklar ...'ın beraatine ilişkin hükümler,…..
temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:

.... A.Ş. firması için yapımı sürmekte olan buhar kazanları çelik konstrüksiyon işlerinde.
.. San. A.Ş. firması çalışanları korkuluk montaj işini,
... Tic.A.Ş. firması çalışanları ise boyama işleri yaptıkları,
... firması çalışanların korkuluk işini, herhangi bir önlem almadan ve uyarıda bulunmadan bırakmalarının ardından
aynı sahaya gelen ölenin de aralarında bulundukları ...Tic.A.Ş. çalışanlarının boya işine başladıkları
ve çalışmalar sırasında dinlenmek için kenarda oturup sigara içen 1969 doğumlu ölenin ayağa kalkmak için DİBİNDEN PUNTALANMIŞ ANCAK YETERİNCE SABİTLENMEMİŞ 100 SANTİMETRE YÜKSEKLİĞİNDE BULUNAN DEMİR KÖŞEBENDE DAYANDIĞI ESNADA KÖŞEBENTİN DİPTEN KOPMASI ÜZERİNE 7.40 metre yükseklikten beton zemine düşerek ölmesi şeklinde gelişen olayda,
ölenin EMNİYET KEMERİNİ TAKMADIĞI VE TAKMASININ SAĞLANMADIĞI
sanık ...'ın ... Ticaret Anonim ŞİRKETİNİN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI GÖREVİNİ YÜRÜTTÜĞÜ,
BU İTİBARLA SANIĞA TALİ KUSUR YÜKLENMESİNDE İSABETSİZLİK BULUNMADIĞI ANLAŞILMAKLA;
……... hakkındaki mahkumiyet hükümlerinin isteme kısmen uygun olarak ONANMASINA,

2- Sanıklar ...ve ...'in mahkumiyetine yönelik temyiz itirazlarının incelenmesine gelince;
SANIK...'NİN ....DANIŞMANLIK HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİNDE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK ÇALIŞTIĞI VE ŞİRKETİNİN .....ANONİM ŞİRKETİ ADINA İHALE, TEKNİK (PROJE KONTROLLÜK V.B.), KONULARINDA YETKİLİ OLARAK...ANONİM ŞİRKETİ VE ... TİCARET ANONİM ŞİRKETİNE BUHAR KAZANLARININ YAPIM VE MONTAJ İŞİNİN İHALESİNİ VERDİĞİ,

SÖZÜ EDİLEN İŞLERİNDE EHİL OLAN ŞİRKETLERİN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI VE SAHA SORUMLULARININ BULUNDUĞU SANIĞA BU OLAY NEDENİ İLE KUSUR İZAFE EDİLMEYECEĞİ,
...'un... Sanayi Anonim Şirketinin İŞVEREN VEKİLİ OLDUĞU,
SAHA SORUMLUSU OLARAK... VE...'İ ATADIĞI,
BU NEDENLE KUSUR ATFEDİLEMEYECEĞİ,
...'in ... Ticaret Anonim ŞİRKETİNDE BOYA USTASI OLDUĞU,
ÖLENİN EKİP BAŞI OLMAKLA BİRLİKTE,
...'İN ŞİRKETİN ŞANTİYE ŞEFİ,
...'IN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLDUĞU,
BU NEDENLE SANIK ...'İN DENETİM VE GÖZETİM GÖREVİNİN bulunmadığı gözetilmeden,
sanıklar ... ve ...'in beraatleri yerine mahkumiyetlerine karar verilmesi, Kanuna aykırı olup……….BOZULMASINA, 00/00/2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Kilit ifade "DENETİM VE GÖZETİM GÖREVİ"

(ACABA 6331 SAYILI YASADA ÇALIŞMA ORTAMI GÖZETİMİ İFADESİ VAR YA, YARGITAY BU KAPSAMDA MI DÜŞÜNÜYOR?
Çalışma ortamı gözetimi nedir? Çalışanların gözetlenmesi nedir?
(Ekli dosyada 6331 sayılı yasaya dayanan ilgili yönetmelik gereği İş Güvenliği Uzmanların Görevleri bulunmaktadır.)

31/08/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
Yazan: Av.Hüseyin Numan BİLİR

Ekli dosyalar

• İş güvenliği uzmanlarının görevleri (1).pdf
    238,5 KB · Görüntüleme: 7