Yatay Yaşam Hattı

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.223
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Yeni Nesil Yatay Yaşam Hattı; Korkuluk veya parapet bulunmayan yapılarda, üstünde çalışma yapılacak çelik konstrüksüyonlarda, kısaca yüksekte çalışacak personelin düşme ihtimalinin bulunduğu tüm alanlarda bu sistem kullanılmaktadır.

  Yatay Yaşam Hattı'na bağlı şekilde çalışan personelin olası bir düşüş ihtimalinde zarar görmeden kurtulmasını sağlayan bu sistem kalıcı veya geçici olacak kurulabilmektedir.

  Yatay Yaşam Hattı; Çelik, beton, trapez çatı tiplerine göre montaj yöntemi ve bağlantı elemanları farklıdır.

  Yatay Yaşam Hatları her türlü durumda yüksekte çalışan personelin güvenliğini kesintisiz olarak sağlamak amaçlı tasarlanmıştır. EN 795 - 2012 standartlarına göre testleri yapılmış ve TSE tarafından onaylanmıştır.

  [​IMG]

  Çatı üzerinde hareket eden kişi, emniyet kemerinin sırt bağlantı halkasını, karabina ve kanca vasıtasıyla çelik halat üzerinde hareketli olan halat kavrayıcıya geri sarımlı düşüş durdurucu ya da güvenlik halatıyla bağlamak suretiyle yatay düzlemdeki hareketini elleri serbest olarak kesintisiz ve güvenli bir biçimde sağlayabilir. Halat kavrayıcı ve halatı klavuzlayan ara ankrajların özel dizaynı sayesinde, ara noktalarda takılmadan kesintisiz bir hareket sağlanabilir. Ana ankraj noktasına bağlanan yaylı bir sistem olan şok emici, herhangi bir düşme anında kişi üzerinde oluşan ani darbe etkisini sönümleyerek olası bir yaralanmayı önler.

  Kullanım Alanları;
  1-Çatılarda
  2-Korkuluk veya parapet bulunmayan yapılarda,
  3-Vinç yollarında,
  4-Köprülerde,
  5-Dolum tesislerinde vb.


  http://www.yasamhatti.com.tr/urunler/yatay-yasam-hatti/yatay-yasam-hatti-nedir
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.