Yılbaşı Tatili Kaç Gün? 2 Ocak Tatil Mi?

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Yılbaşı tatili kaç gün? 2 Ocak tatil mi?

  AKTİF 29 ARALIK 2014.

  yilbasi-tatili-kac-gun-2-ocak-tatil-mi.jpg
  Resmi olarak tatil günü 1 gün olarak görünmektedir. 2014 yılının son gecesinin 31 Aralık Çarşamba gününe denk gelmesi ve 1 Ocak Perşembe gününün tatil olması, Cuma gününün de tatil edilip edilmeyeceğini merak ettirdi.

  Ancak resmi tatil olmadığı halde, bu yıl da pek çok iş yerinde 31 Aralık öğleden sonrasının yarım gün izin uygulamasına gitmesi bekleniyor. Bu, şirketlerin kendi kararına kalmış olacak.

  Resmi Kurumlar ve Bankalar Kapalı
  31 Aralık 2014 Çarşamba yani yılbaşından bir gün önce tüm kamu kurumlarının açık olduğu gibi bankalar da açık olacak. Ancak 1 Ocak 2015 perşembe resmi tatil olduğu için bankalar kapalı olacaktır. İşlemlerinizi bu hususta gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  31 Aralık 2014 Çarşamba gününün, yarım gün olması ve 2 Ocak Cuma gününün tatil olması Bakanlar Kurulundan çıkacak habere göre netleşecektir. Şimdilik görünen 31 Aralık 2014 günü ve 2 Ocak 2014 günü ( yetkili organlardan yapılacak açıklamaya göre değişiklik gösterebilir) herhangi bir tatilin olmadığıdır.

  1,5 Günlük İzin 29 Ekim’de Zorunlu
  İş Kanunu’na göre Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

  Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim günü öğlenden sonra başladığından, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Yasamızda bulunan tek zorunlu 1,5 günlük iznin olduğu görülmektedir. 31 Aralık’ ın öğleden sonra tatil olabilmesi için Siyasi ve İdari otoritenin bu konuda karar alması gerekmektedir.