• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Zehirlenmelerde Ilk Yardım

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Zehirlenme:
Zehirleyici maddenin vücuda girmesi sonucu normal vücut fonksiyonlarının bozulmasıdır.
Zehirlenmelerde etkilenen sistemler ve görülen belirtiler

Sindirim sistemi; bulantı, karın ağrısı, kusma, ishal.
Sinir sistemi;rahatsızlık hissi, hareketlerde uyumsuzluk, havale, bilinç kaybı.
Solunum sistemi;nefes darlığı, morarma, solunum durması.
Dolaşım sistemi;nabız bozukluğu, kalp durması.

Zehirler vücuda; sindirim, solunum ve cilt yoluyla girmektedir.
Sindirim yolu zehirlenmesi : Ev ya da bahçede kullanılan kimyasal maddeler, zehirli mantarlar, bozuk besinler, aşırı ilaç ve alkol alınması sonucu oluşur.
Solunum yolu zehirlenmesi: Genellikle karbon monoksit gazı ( tüp kaçakları, şofben, sobalar ) lağım çukurunda biriken karbondioksit, klor, yapıştırıcılar, boyalar, ev temizleyicileri vb. maddelerin solunması sonucu oluşur.
Cilt yolu zehirlenmesi:Zehirli madde vücuda deri yoluyla girer.
İlaç enjeksiyonu, zehirli bitkilere temas, zirai ilaçlar, zehirli hayvanların ısırması ve sokması sonucu oluşur.

Sindirim yolu ile zehirlenmede ilk yardım
·Kişinin bilinci kontrol edilir.
·Sadece ağız zehirli maddeyle temas etmiş ise su ile çalkalanır.
·Zehirli madde el ile temas etmişse, el sabunlu su ile yıkanır.
·Hasta ya da yaralının yaşam bulguları değerlendirilir.
·Kusma, bulantı, ishal vb. belirtiler değerlendirilir.
·Özellikle, yakıcı maddenin alındığı ve hasta yaralının ne yiyip içtiğinin bilinmediği durumlarda hasta asla kusturulmaz!
·Bilinç kaybı varsa hasta ya da yaralıya koma pozisyonu verilir.
·Hasta ya da yalının üzeri örtülür.
·Tıbbi yardım istenir (112).
·Olayla ilgili bilgiler toplanarak kaydedilir. ( Zehirli maddenin türü, kişi ilaç ya da uyuşturucu alıyor mu, hastanın bulunduğu saat, evde ne tür ilaçlar olduğu, vb.)
Solunum yoluyla zehirlenmelerde ilk yardım
·Olay yeri güvenliği sağlanır (Gaz vanası kapatılır, olay yerine ateşle yaklaşılmaz).
·Cam, kapı vb. açılarak ortam havalandırılır ya da hasta temiz havaya çıkarılır.
·Hastanın bilinci kontrol edilir, solunum yolu açıklığı ve solunumu değerlendirilir.
·Hasta rahat nefes alabilmesi için yarı oturur pozisyonda tutulur.
·Hastanın bilinci kapalı ise koma pozisyonu verilir.
Deri yolu ile zehirlenmelerde ilk yardım
·Olay yeri güvenliği sağlanır.
·Yaşam bulguları değerlendirilir.
·Ellerin zehirli madde ile teması önlenir.
·Zehir bulaşmış giysiler çıkartılır.
·Zehirle temas etmiş deri 15 - 20 dk. boyunca bol suyla yıkanır.
Zehirlenmelerde genel ilk yardım uygulamaları
·Olay yeri güvenliği sağlanır.
·Hastanın bilinci ve yaşam belirtileri değerlendirilir.
·Zehirlenmeye neden olan madde mümkün olduğunca kısa sürede ortamdan uzaklaştırılarak etki azaltılır
·Hastanın yaşamsal fonksiyonlarının ( solunum, dolaşım) devamı sağlanmaya çalışılır.
Zehir danışma merkezi (114) : Zehir danışma merkezi 24 saat hizmet
vermektedir.
Zehirlenme vakalarında merkez aranarak, yapılabilecekler hakkında bilgi alınabilir.

Kaynak : ilkyardim.org.tr