Alev geri tepme emniyet valfi

Fatih Özcan

Diğer Belge
Site Kurucusu
Kayıt
30 Mart 2014
Konu
1.481
Mesaj
2.162
Tepki
1.423
Şehir
Astana
Oksi-yakıt proseslerinde gazın kesme ve kaynak ekipmanından geri tepmesi sonucu ortaya çıkabilecek yanmayı ( alev geri tepmesi hadisesini ) önlemek için geliştirilmiş ekipmanlardır. Başlıca iki önemli görevi vardır.

Alevi durdurmak
Gazın ters akışını engellemek ( Check Valf )
1.png

Özellikleri

Alev Geri Tepme Emniyet Valfleri kullanım yerlerine ve gaz cinsine göre farklı modellerde imal edilirler. Oksijen Gazı için ayrı, yanıcı gazlar için ayrı (Hidrojen, Asetilen ve Propan) modelleri bulunur.

Kullanım yerlerine göre üç farklı tipte imal edilmişlerdir.

1. Regülatör Arkası Alev Geri Tepme Emniyet Valfleri : Bu modeller regülatör çıkışına takılırlar. Alev geri tepme hadisesi meydana geldiğinde alevin regülatöre ulaşmadan önce durdurulmasını sağlarlar. Bu model Alev Geri Tepme Emniyet Valflerinin üç emniyet fonksiyonu vardır.
Tek Yönlü Valf ( Check Valf )
Alev Tutan Filtre
Termal Akış Kesici Valf
2.png

2.
Hortum Arası Alev Geri Tepme Emniyet Valfleri: Bu modeller şaloma ile regülatör arasında gaz akışını sağlayan hortumun orta yerine takılırlar. Alev geri tepme hadisesi meydana geldiğinde alevin hortum üzerinde durdurulmasını sağlarlar. Ancak alev geri tepme emniyet valfine gelen hortumun yanmasına engel olamazlar. Regülatör arkası modeli ile aynı emniyet sistemine sahiptir.

3.
Şaloma Arkası Alev Geri tepme Emniyet Valfleri: Bu modeller Oksi-Yakıt proseslerinde kesme veya kaynak amaçlı kullanılan şalomaların arkasına takılırlar. Alev geri tepme hadisesinin şaloma çıkışında durdurulmasını sağlarlar. İki emniyet fonksiyonu vardır.
Tek Yönlü Valf (Check Valf)
Alev Tutan Filtre

3.png

Maksimum emniyet için regülatör arkasına takılan alev geri tepme emniyet valfi ile birlikte şaloma arkasında Check Valf kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde kullanıldığı taktirde şaloma gaz hattında en düşük seviyede basınç düşümü meydana gelirken maksimum emniyet sağlanmış olacaktır.

Sunum Şekilleri
4.png
 

Enver Çığşar

B Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
1 Temmuz 2014
Konu
418
Mesaj
766
Tepki
774
Şehir
ADANA
Basınçlı gaz tüpleri ile çalışma sırasında gerekli önlemler alınmadığı taktirde ölümle
sonuçlanabilecek kazalar yaşandığı bilinmektedir. Özellikle, ekipmanların kullanımından
kaynaklanan hatalar, gaz yangınları ve patlamalar ile sonuçlanmaktadır.
bu konu üzerine bilgiler ektedir
 

Dosyalar

Enver Çığşar

B Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
1 Temmuz 2014
Konu
418
Mesaj
766
Tepki
774
Şehir
ADANA
selam arkadaşlar oksijen- asetilen geri tepmelerinin nasıl bulunduğu ve kimin tarafından bulunduğunu anlatan bir makale faydalı olması dileğiyle
Victor Ekipmanları Şirketi 1913 de L. W. Stettner tarafından kuruldu. Aslen kaynakçı olan Stettner, bir kaynak kazasında bir gözünü kaybetti ve ondan sonra daha güvenli kaynak ekipmanları tasarlamak için çalışmalara girdi. Tasarladığı kaynak ve kesme torçları ve gaz regülatörleri kısa zamanda kabul gördü ve Victor Oksi-Asetilen Kaynak Ekipmanları Şirketi süratle büyüdü. Victor mühendisleri bu makaleyi Stettner’in vurgulamış olduğu güvenlik ruhu ile kaleme aldılar
 

Dosyalar

Yukarı Alt