• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Arama Sondaj Mesleki Eğitimi

Sondaj, özellikle bu iş için tasarlanmış makineler ve araçlarla yapılan, yeryüzünde ve her türlü katı ortamda her yöne yeraltı yapısı, jeolojik formasyonlar, yeraltı zenginlikleri hakkında bilgi toplamak ve keşif yapmak için üretim yapacak firmaların kuyu açmak için kullandıkları yöntemdir. Sondaj birçok amaçla yapılabilir, ancak ana ilkesi yeraltının jeolojik yapısının doğal zenginliklerinin daha kesin bir şekilde belirlenmesi için nitelik ve nicelik bakımından boyutlarının araştırılmasıdır.

İş güvenliği yasası kapsamınca, arama sondaj mesleki eğitimi zorunluluğu olan arama ve sondaj işleri içeriği kanunda şöyle açıklanmıştır:

-Petrol, tabii gaz, su, her çeşit maden, maden filizleri ve mineralleri arama ve her çeşit sondaj işleri,

-Petrol, tabii gaz, su ve her çeşit maden ve maden filizleri ve mineralleri ile taş, toprak, kum ve benzeri maddelerin çıkarılması ve üretimi işleri,

-Petrol, tabii gaz, su, her çeşit maden ve maden filizleri mineralleri ile taş, toprak, kum ve benzeri maddelerin çıkartılması ile üretimi işlerinin yapılmasında tamamlayıcı nitelikte olan kırma, yıkama, zenginleştirme, taşıma, depolama ve benzeri işler.

Arama Sondaj Mesleki Eğitimi
Mesleki Elemanın Yapacağı İşler

Sondaj makinasını kullanmak, bakımı ve konrollerini yapmak, sondaj yerini hazırlamak.

Giriş Koşulları

• Mesleki eğitim belgesi almak isteyen kişinin ilkokul mezunu olması gerekmektedir.
  • Kişide mesleğin gerektirdiği fiziki sağlamlık ve yeterliliği bulunmalıdır.
İstihdam Alanı

• Mesleki eğitim sertifikası sahibi olan bireyler kamu kurum ve kuruluşları ile özel şirketlerde çalışabilirler.
Eğitimde Ortam Ve Donanım

• Arama ve Sondaj mesleki eğitimi, hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünün yetki verdiği kurumlar tarafından verilebilir.
  • Eğitimin verilebilmesi ve gerekli programın uygulanabilmesi için, sondaj ekipmanları ve sondaj makinesi donanımları gerekmektedir.
Belgelendirme

• Arama sondaj mesleki eğitim programında, eğitimi alan kişinin mesleğin gerektirdiği yeterliliği kazanabilmesi amaçlanmaktadır.
  • Verilen eğitimlerin tümü ve kişilerin tamamlamayı başardıkları modüller belgelendirilir.
  • Eğitim programı sonunda mesleğin gerektirdiği donanımlara sahip olan kişilere verilen belgeler, mevzuat doğrultusunda değerlendirilir.
  • Kişiler ileride meslek değiştirmek isterlerse dahi bu eğitimde kazandıkları yeterlilikler değerlendirilecektir.
  • Meslek değiştirmek isteyen bireyler, aradaki fark modüllerini başarı ile geçtikleri taktirde ikinci bir meslekte çalışma olanağına sahip olabileceklerdir.
  • Eğitim programını başarı ile tamamlayarak mesleki eğitim sertifikası almaya hak kazanan kişilerin istemeleri durumunda aldıkları sertifikalar başka eğitim programlarında değerlendirilebilir.
  • Meslek seviyesine ve yeterliliğine sahip olan bireyler mesleki eğitim sertifikasını almaya hak kazanır. Ve istedikleri arama sondaj işinde çalışabilirler.
Eğitim Süresi

• Program eğitim süresi toplamda 80- 40 saattir.
  • Eğitim modüllere ayrılmış halde verilmektedir. Her modül için öğrenme süresi toplam 40
  • Bireylere kazandırılmak istenen yeterliliklere göre, modüller 40/8, 40/16, 40/24, 40/32, 40/40 olarak hazırlanabilir.
  • Modüllerdeki eğitimler gerektiğinde, okul ve iş yerleri ile ortaklaşa yürütülebilir.
  • Kursiyer, önceden öğrendiği ve edindiği bir yeterliliğin eğitimini yeniden almak zorunda değildir.
Kazanımlar

Arama sondaj mesleki eğitimini alan bireyler;

• Sondaj makine ve ekipmanları hakkında bilgi ve beceri edinecekler, gerektiğinde makinelerde meydana gelebilecek arızaları giderebilecek, bakım ve onarımını yapabilecek,
  • Sondaj yapılış yöntemleri hakkında bilgi ve beceri kazanacaklar,
  • Malzeme ve ağırlık kaldırma konusundaki tekniki bilgi ve beceriye kavuşacaklar,
  • Sondaj için gerekli matkap ve takım kullanımı konusunda bilgi sahibi olabilecek,
  • Vinç, ceraskal gibi kaldırma ekipmanlarını kullanabilme yeterliliğine sahip olacak,
  • Mesleğin gerektirdiği tüm işleri yapabilecek ve el aletlerini kullanabilecektir.

07.04.2016
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!