• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Onaylı Defter

Bu konuda bir soru sormak istiyorum. Diyelim ki OSGB firmasında çalışıyorum. bir firmada belirli zamanlarda bulunuyorum. isg uzmanı olarak şirketten defteri aldım ve kendi OSGB firmama çalışmak için ya da fotokopisini almak için ya da herhangi bir sebeple getirdim. bunun sıkıntısı olur mu? (hem defter işverenin, hem de isg uzmanı olarak tespit öneri gibi durumları yazmak da benim sorumluluğumda.)

@Mobbing Yönetim
İmzalamış olduğunuz onaylı defterde sizin isminiz geçmesi gerekiyorki o nushalardan bir kopyası sizde kalmalıdır. Fotokopisini OSGB'ye verebilirsiniz.Sizde kalan nushalar ilerde oluşabilecek mahkemelik durumlarda sizin için bir delildir. Şirket sahibi bunun bir kopyasını size bir kopyasını işyeri hekimine vermek zorunda ve bir kopyasıda kendisinde olacaktır.

@mkekin1970
Çok pardon tam anlatamadım. Şöyle sorayım çalışmak için defteri şirketten çıkardım ve işveren benden defteri talep ettiğinde çalışmak için aldığımı belirttim. Sorun teşkil eder mi? sonuçta defter şirkete ait ve resmi evrak. fakat iş güvenliği uzmanı tarafından da kontrolünün bende olması gerekiyor.

@Mobbing Yönetim
Resmi evrak olduğu için onaylı defteri dışarı çıkartırmaz, eğer sizi tanımıyorsa evrakta sahtecilik olarak düşünebilir, bu durum şirket sahibinin size olan güvenine bağlı ama fotokopilerini alabilirsiniz. Yada alacağınız nushalarda çalışabilirsiniz.

Aslında o kadar önemli bir defter ki. ileride resmi evrak diye şirket, uzmanın aleyhine bile kullanabilir bu durumu. Resmi evrağımı dışarı çıkardı diye bir şey sürebilir ortaya. bir sorum daha olacak. Defteri doldurduk ve de işverene ilettik. İş veren yazılan eksiklikleri gördü ve köpürdü. ''Ben bunu imzalamıyorum dedi.'' defterdeki uzmana ait nüshaları koparıp almamız ve saklamamız yeterli midir?

Size şöyle bir açıklama getireyim. Onaylı defterin yazılması da saklanması da işverenin sorumluluğundadır. Siz yazmak için kendi evinize veya bir yere götürmek istiyorsanız firma izin verirse alırsınız vermezse orada doldurursunuz. Yani işverenle aranızdaki bir durumdur. Fakat işverene bunu bana vereceksin ben bunu burda doldurmam gibi birşey dememiz yanlış olur. Verirse götürürsünüz fakat o anda da bir müfettiş gelirde onaylı defteri görmek istiyorum derse sıkıntı olabilir. En temizi firmada işinizi halletmenizdir.

@Mobbing Yönetim
Yaptığınız toplantılarda kurul üyeleri vardır. Ve onlarda bu kararı onaylamış olurlarsa işveren buna uymak zorunda. Orada İSG Kurul başkanı işveren vekilidir.

@Mobbing Yönetim
Siz siz olun onaylı defteri yazdıktan sonra siz imzalayın ve hemen fotokopisini alın yoksa bu problemle karşılaşabilirsiniz.